Lille Gezi Rehberi

tarafından
169
Lille Gezi Rehberi

Lille gezi rehberi yazımızda, Lille ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Fransa tarihini ve kültürünü yansıtan şehirlerden biri olan Lille, geçmişte birçok kuşatmaya maruz kalsa da günümüzde ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Kuzey Fransa’da bulunan kentte, tarihi birçok işgal ve kuşatmalar gerçekleşmiştir. Bu yüzden Lille, tarihi öneme sahip olmaktadır. Geçmiş dönemlerde tekstil ve madencilik alanlarında büyük ilerlemeler göstermiştir. Şehrin gelişmesinin ve turist çekmesinin en önemli nedenlerinden birisi ticarette yaşanan hareketliliktir. Zamanla tam bir sanayi kenti haline gelen Lille, adından söz ettirmeyi başarmıştır. Ülke genelinin pamuk üretiminde Lille’nin büyük payı vardır. Bu sebeplerde hizmet sektörünü geliştirmiş, ülkenin kültür kenti olmasına neden olmuştur. Şehirde Fransız ve Flaman kültürünün izlerine rastlamanız mümkündür. Bizlerde bu izleri görebileceğiniz tarihi yerleri listeledik.

Lille uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Lille uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1 – Lille Eski Şehir Merkezi

Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi binaları ile eski şehir bölgesi, Lille’de uğrayacağınız  ilk durak yeri olmalıdır. 19. yüzyılda inşa edilen yerde, tarihi birçok yapıyı görebilirsiniz. Görünen o ki kentte eski şehir bölgesi iyi muhafaza edilmiştir. Eski şehir alanında birçok kafe ve restoran bulunuyor. Tarihi sokakları keşfettikten sonra bir yerlerde kahvenizi yudumlarken gününüzü değerlendirebilirsiniz.

2 – Lille Katedrali

Katedralin yapımına 1854 yılında başlanmıştır. Ancak 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşında katedral tamamlanamayıp aksamalara uğramıştır. Şehrin en büyük dini yapılarından birisi olduğu için önem arz etmektedir. Dışı mermer bloklarla kaplanıp şık bir görünüm elde edilmiştir.

3 – Citadel of Lille

Vieux semtinden bulunan Citadel of Lille, görüntüsü ile turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Kalenin görüntüsü yıldız şeklindedir. Kale görkemli yapısı ile ABD Savunma Bakanlığı binasının da ilham aldığı bir yapı olmuştur.

4 – Hospice Comtesse Müzesi

Müzede eski şehre ait birçok sanat eserleri sergilenmektedir. Koleksiyonlarında yer aldığı müzeyi mutlaka ziyaret edin.