Marakeş’te ne yenir ve ne içilir?

tarafından
205
Marakeş’te ne yenir ve ne içilir?

Marakeş’te ne yenir sorusuna, bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Toprağının kızıllığıyla bilinen ve bu yüzden Kızıl Şehir adını almış Marakeş, Fas için en önemli yerleşkelerden bir tanesidir. Ziyaretçilerine sunduğu enfes güzelliklerinin yanında, birbirinden çeşit lezzetleriyle, saray mutfağından sokak tatlarına kadar güzel deneyimler yaşayacağınız bir şehir.

Marakeş uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Marakeş uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Marakeş Yemekleri

Tajin

Bir çeşit lokal Fas yemeği olan tajin, kendilerine has çömleklerde pişiriliyor. İçerisine hangi eti istiyorsanız o konuluyor. Bunun yanında içine boca edilmiş bol sebze ve baharatlarla, damağınızda enfes bir tat bırakıyor.

Mechoui

Mechoui, bizim dilimizde tandır. Ülkemizde daha çok doğu kültüründe karşılaştığımız tandır, Marakeş için neredeyse geleneksel bir yiyecek halini almış. Ayrıca bu bölgede bolca kelleci ve tandırcı bulunuyor. Sokaklarda, özellikle Pazar aralarında sıkça karşılaşabilmeniz mümkün. Boydan boya sıraya dizilmiş halde bulunan tandırcılar, alışverişiniz esnasında açlığınızı yatıştırmak için varlar.

Tavuk döner

Marakeş’teki tavuk döner, gerek sunumu ve gerek servis edilme malzemeleriyle bizimkinden biraz daha farklı. Kendilerine öz bir tat olmasa da, memlekette oldukça fazla bulunur. Farkı ise,  içerisindeki tahin ve yoğurt sosudur. Ayrıca tavuklar döner olarak değil, ızgarada pişiriliyor. Sonrasında ince pita ekmeği ile birleştiriliyor. Bu malzemeler, sizlere dönerden çok, bir damak şöleni halini yaşatacak.

Pastilla

Baklava yufkalarından yapılan bu yiyecek, daha çok özel günlerde hazırlanıyor. İçerisindeki malzemeler pirinç ve tavuk etidir. Ama onlar daha çok güvercin etini tercih etmektedir. Üzerine badem üzümü ve baharatlar eklendikten sonra da servise hazır hale getirilir.

Deniz ürünleri

Marakeş’te deniz ürünleri oldukça yaygındır. Arap yemekleri; yağların bolca kullanılmasından ve kırmızı etin bolca tüketilmesinden dolayı bazen ağır gelebilir. Bu gibi durumlarda tercih edebileceğiniz birçok balık çeşidi mevcuttur.

Ayvalık tavuk

Ayvalı tavuk da, Marakeş’e gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken yemeklerden. Ayva ve tavuğun birleştirilmesinden oluşan bu yemek, daha önce denemeyip de bayılacağınız bir lezzet olacaktır. Safran ve çeşit çeşit baharatla,daha güzel bir tat halini alır.