Kazablanka Gezi Rehberi

tarafından
206
Kazablanka Gezi Rehberi

Beyaz Şehir olarak adlandırılan Kazablanka, Fas’ın en büyük ana havalimanına sahiptir. Aynı zamanda ülkenin en önemli ticari merkezlerinden biridir. Ülkenin diğer yerlerinde rastlanmayan modern bir havaya sahip olan Kazablanka, mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Sizler için bu muazzam şehrin gezilmesi gereken yerleri derledik.

Kazablanka’da gezilecek yerler nerelerdir?

Place Mohamed V

Kazablanka’nın merkezi olarak adlandırılan Place Mohamed V meydanı, içinde pek çok önemli resmi kurum barındırmaktadır. Oldukça modern tarzda tasarlanmış ve merkezi çeşmeye ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte, içinde görülmeye değer büyük bahçeler bulunur. Özellikle gezilmesi gereken en uygun zaman, akşam saatleridir.

Hassan II Camii

Burası 1993 yılında tamamlanan en eski ve en köklü camilerdendir. Aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci camisidir. Bu cami adeta şehrin sembolü haline gelmiştir. İçinde 25 bin, avlusunda ise 100 bin kişiye aynı anda ibadet etme imkanı vermektedir. İlgi çekici mimarisi ile okyanusun dibinde bulunmasıyla, gerçekten görülmeye değer.

Kazablanka Katedrali

1930’lu yıllarda tamamlanan katedral, Fas ve Avrupa mimarisinin en çarpıcı örneklerini sunuyor bizlere. Belli bir süredir işlem görmemiş bu mekanın, ciddi bir restorasyon sürecinden geçmesi gerekiyor. Ancak bu haliyle bile muhteşem bir yapı.

Oualidia

Şirin bir köy olan bu yer, deniz kenarında yer alan ve Kazablanka’nın 182 kilometre ötesinde bulunan bir mekan. Kazablanka’nın yoğun ve kalabalık şehrinden bunalanların rahatlaması için muazzam bir yer. Sakinliği ile sizlere huzur verecek. Buranın en popüler şeyi ise istridyeleri. Deniz ürünlerini sevenlerin mutlaka buraya gelmesi gerekiyor.

El Jadida

El Jadida, Kazablanka’nın 102 kilometre ilerisinde bulunan küçük bir kent. Bununla birlikte şehir için büyük bir öneme sahip. Buradaki hisarının tepesine çıkarak denizin büyülü manzarası ile baş başa kalabilirsiniz.