Kuzey Işıklarının İzlenebileceği Yerler

tarafından
164
Kuzey Işıklarının İzlenebileceği Yerler

Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek ve ilginç yerler görmek çoğu insanın hayalidir. Kuzey ışıkları görmeniz gereken ilginç yerler listesine eklemenizi tavsiye ederiz. Özellikle belirtmeliyiz ki, yılda sadece 2 kez karşılaşabilirsiniz bu ışıklarla. Böyle bir manzarayı kaçırmak istemeyenlerdenseniz, sizler için nerelerde olduğunu sıraladık.

Kuzey Işıklarının İzlenebileceği 10 Yer

  1. Alaska, Denali Milli Parkı

Burası size bir yerlerden tanıdık geliyorsa yanılmıyorsunuz. İzlediğiniz birçok filmde karşınıza çıkmıştır Alaska. Pek çok kişi film çekmek için burayı seçtiğine göre, ne kadar muhteşem olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur.

  1. Danimarka, Faroe Adaları

Aklınıza ilk vikingler ve balina katliamının geldiği Danimarka, her yıl pek çok turistin akın ettiği bir memleket. Bunula birlikte, kuzey ışıklarının eşsiz görüntüsünü de sunuyor sizlere. Faroe adalarının her yerinden görülen bu ışıklara tanık olmak, sizlere farklı bir deneyim kazandıracak.

  1. Kanada, Calgary

Genelde dünyanın en kuzeyinde bulunan ve isminden de anlaşılacağı üzere kuzey ışıkları, vahşi doğada daha net ve daha canlı görülür. Fakat bir istisna olan Calgary, bu tezi çürütüyor. Çünkü şehrin merkezinden, kuzey ışıklarının güzelliği ve netliği oldukça güzel yansıyor. Evinizin balkonundan bile rahatlıkla görebilirsiniz.

  1. Norveç, Tromso

Dünyanın en yaşanabilir ülkesi olarak seçilen bu yer, adeta bir doğa harikası. Ancak bunların yanında onu ünlü yapan bir diğer şey ise, yılda iki kere kuzey ışıklarının buradan görülebilmesi.

  1. Danimarka, Grönland

Tatile gitmek için pek uygun olmasa da, vahşi doğa ile iç içe olmak isteyenler için birebir. Bir de üzerine kuzey ışıklarını görebilmeniz eklenince, daha da muhteşem oluyor.

  1. Sibirya, Rusya

Dünyanın en soğuk yerlerinden biri olan Sibirya, macera tutkunları için paha biçilmez bir yer. Karlar arasında geçireceğiniz muhteşem doğa tatilinizi, bir de kuzey ışıklarının görüntüsüne şahit olarak taçlandıracaksınız.

  1. İskoçya, Büyük Britanya

Büyük ve gelişmiş bir şehir hayatına sahip Britanya, soğuk hava bana vız gelir diyenler için harika bir mekan. Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parklarından rahatlıkla izleyebileceğiniz kuzey ışıklarını, daha yakın ve daha net görmek isterseniz Inverness’i tercih edebilirsiniz.

  1. Finlandiya, Fin Laplandı

İglo köyünü görme şansını her insan yakalayamaz. Eğer siz de o şanslı kişilerin arasına girmek istiyorsanız, tatil planınızı ona göre ayarlayın deriz. Bu köyün şirinliğinin ve huzurunun yanında, bir de kuzey ışıklarının gösterilerine tanık olursanız, keyfinize değecek yok.

  1. Norveç, Svalbard

Dünyanın en kuzeyine gitmeye hazır mısınız? İşte size bu imkanı sunacak yer Svalbard. El değmemiş, insan girmemiş doğasıyla baş başa kalırken, hem kuzey yıldızlarını, hem de kuzey ışıklarını daha iyi göreceksiniz.

  1. İzlanda, Reykjavik

Kuzey ışıklarını görmeyi çok istiyor, ancak seyahatiniz bütçenize fazla geliyorsa üzülmeyin. İşte size maddi açıdan sıkıntı vermeyecek, oldukça ekonomik olan Reykjavik. Özellikle bayılacağınız bir başka yanı da, Game of Thrones’un burada çekilmiş olması. Eminiz bunu kaçırmak istemeyeceksiniz.