Köln ’de Hangi Yemekler Ve İçecekler Tercih Edilmeli

tarafından
194
Köln ’de Hangi Yemekler Ve İçecekler Tercih Edilmeli

Almanya’nın önemli kentlerinden birisi olan Köln, mutfağında da oldukça farklı lezzetleri barındırıyor. Alman mutfağında en çok kullanılan sebze patatestir ve Almanya’da yenilmesi gereken yemeklerin çoğunun içerisinde patates görülür. Farklı tatlara sahip olan Köln mutfağında, farklı ülkelerden gelen turistlerin birçoğunun damak zevkine hitap edebilecek yemekler bulunuyor. Köln’ü ziyaret eden bir turistin neler yemesi gerektiğine bakarsak;

Köln’de hangi yemekler yenmeli?

Rievkoche: Köln’de yenilebilecekler arasında olan Rievkoche, bir çeşit gözlemedir. Rievkoche içeriğinde patates ve elma püresi bulunur.

Himmel un Aad: Türkçe karşılığı cennet ve cehennem anlamına gelen Himmel un Aad, Alman mutfağına özgü bir yemektir. Almanya’da en sık kullanılan sebzelerden patates püresiyle beraber, soğan ve elmanın da yer aldığı bir sosla yapılır.

Kölsher Kaviar: Yemeğin isminin karşılığına Köln Havyarı denilse de, aslında içerisinde havyar yoktur. Soğanlı bir sosis türü olan Kölsher Kaviar, Köln’de yenilmesi gerekenler arasında gösterilebilir.

Röggelchen: Köln’de yenmesi gereken bir diğer farklı lezzet de  Röggelchen. Çavdardan yapılan  Röggelchen servisi, peynirle yapılır ve peynirde tercihin cheddar olması, daha lezzetli kılabilir.

Flönz: Köln’e gidip de yenilmesi gerekenler listelerinde mutlaka karşılaşacağınız bir lezzet de Flönz. Flönz, Alman mutfağının  bir diğer vazgeçilmezlerinden olan bir çeşit sosis. Alman mutfağına özgü hazırlanan bir sosla birleşen Flönz, tadılması gereken lezzetlerden birisi.

Rheinischer Soorbrode: Rheinischer Soorbrode, gerçeği at etinden yapılan bir yiyecek. Fakat günümüzde at eti ile değil, sığır etiyle yapılması tercih ediliyor. Köln’de yenilmesi gereken lezzetlerden biri olan Rheinischer Soorbrode, yörenin geleneksel yemeklerinden biri. Sığır eti, sirke ve baharatla marine edilip bekletildikten sonra, pişirilip servis edilebiliyor.

Cheesecake: Yemekler haricinde tatlılardan söz etmek gerekirse, herkesin az çok bildiği tatlılardan birisi olan Cheesecake, Alman mutfağının vazgeçilmezlerinden birisidir. Almanya’da her yerde bulabileceğini Cheesecake, Quark peynirinden yapılır.

Rote Grütze: Köln’de yiyebileceğiniz bir diğer tatlı çeşidi de, Rote Grütze. Rote Grütze, kuş üzümü, ahududu, çilek veya kirazlı gibi seçeneklerle menülerde yer alır ve kırmızı meyve pudinginden yapılır.

Kölsh: Ne içilmeli diye düşünüyorsanız da, Köln birası olarak kabul edilen Kölsh, tercihiniz olabilir.