Hamile Ve Çocuk İle Uçak Yolculuğu

tarafından
186
Hamile Ve Çocuk İle Uçak Yolculuğu

Uçak yolculuğunda hamile ve çocuk için özel mevzuatlar hazırlanmıştır. Bu bakımdan uçak yolculuğu yapmak isteyen hamile ve çocukların mevzuatlara uygun bir şekilde süreci ilerletmesi gerekir.

Hamilelerin Uçak Yolculuğu Yapması

Hamilelerin uçak yolculuğu yapabilmesi bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak kişilerin doktor kontrolü sonrasında bu yolculuğuna çıkması gerekir. Yolculuk için doktor izni alındıktan sonra ise bilet satın alma aşamasına geçilebilir. Firmaların hamile yolcular ile ilgili hazırladığı farklı prosedürler vardır. Bu nedenle hangi firma tercih edilecekse, o firmanın hamilelik ile ilgili yapmış olduğu düzenlemelere göz atılmalıdır.

 

Raporsuz Yolculuk Yapmak

Genel prosedürler dahilinde kadınların28. Haftaya kadar rapor almadan yolculuk yapabilmesi mümkündür. 28. Haftasonrasında ise 35. Haftaya kadar, doktor kontrolü ile uçuş yapılabilmesimümkündür. Fakat bu aşamada kişilerin doktorlarından “Uçakla seyahatindeherhangi bir sakınca yoktur” raporu alması gerekir. Bu rapor alınmadan biletsatın alınmış olsa dahi uçuşa izin verilmeyecektir. Bu raporun uçak yolculuğuöncesindeki 7 günlük süre içerisinde alınması gerekir.

36. haftayı geride bırakan anne adaylarının ise uçuş desteği alabilmesi söz konusu olmaz. Üstelik doktor raporları alınmış olsa dahi kişilere hayati tehlike gibi özel durumlar söz konusu olmadığı takdirde uçuş izni verilmez. Hamilelik için diğer önemli bir detay, ikiz ya da daha fazla bebek için gebe olan kadınlar için çok daha farklı prosedürlerin uygulandığıdır.

 

Bebek Ve Çocukların Uçak Yolculuğu Yapması

Uçakla seyahat etme noktasında hamileler gibi çocuklar da özel sınıfta yer alır. Uçuşlarda 0 ile 24 ay arasında olan bebekler, bebek yolcu statüsünde yer almaktadır. Yeni doğan bebekler için uçuş izni ancak 48 saat sonrasında verildiğinden dolayı uçak yolculuğu planlayan yeni anne ve babaların bu süreye dikkat etmesi gerekir. 48 saat ile 7 günlük olan bebeklerin ise doktor raporu ile birlikte yolculuk yapabilmesine izin veriliyor.

Uçak yolculuğunda çocuk sahibi olan çiftlerin dikkat etmesi gereken diğer detay, çocuk sayısıdır. Bir yetişkin yanında sadece bir bebek alabildiğinden dolayı, iki çocuğu olan annenin tek başına çocuklarıyla birlikte seyahat etmesine de izin verilmiyor.

2 yaşından küçük çocuklar için biletlerde özel fiyatlandırmalar yapılabildiği gibi özellikle 2 yaşını aşan çocuklar için normal yolcu biletinin alınması gerekir.

Bebeklerle yolculuk yapıldığında yemek seçenekleri de firma tarafından desteklenebiliyor. Fakat bu tür özel durumlarda, yolculuk öncesinde haber verilmesi gerekiyor. Aynı zamanda çocuklar için kemer kullanımı da zorunlu olduğundan dolayı çocuk kemerinin takılması gerekiyor.

Çocukların 2 ile 6 yaş arasındaki sürecinde ise çocuklar kabin görevlileri dahlinde uçuşa dahil edilebiliyor.Yalnız başına yolculuk yapacak çocuklar için kabin memuru görevlendirildiği gibi bu sürede kişilerin ek ücretlendirmeleri de karşılaması gerekiyor.  Refakatsiz yolculuk yapacak 7 ile 11 yaşarasındaki çocuklar ise yalnız başına uçabiliyor. Fakat bu tür durumlarda mutlaka iznin alınması gerekiyor.

Çocuklar ve hamileler için bu tip detaylara dikkat edilmesi halinde sorunsuz bir şekilde yolculuklar tamamlanabilir. Farklı firmalar, kişilere farklı kurallar getirebileceği gibi temel kurallar ve mevzuatlar belirtildiği gibi olduğundan dolayı kişiler bu haklarını tüm firmalarda kullanabilecektir.