Gence’de Ne Yenilir Ne İçilir

tarafından
230
Gence’de Ne Yenilir Ne İçilir

Gence’de Ne Yenilir Ne İçilir ?Türk mutfağı ve İran mutfağı ile birçok ortak noktası olan Azerbaycan mutfağının güzel lezzetlerini Gence’de tadabilirsiniz.

Azerbaycan’da 9 iklim hareketleri görülmektedir. Bundan kaynaklı meyve ve sebzelerde çeşitlilik çoktur. Bu çeşitlilikte Gence mutfağına yansımış. Farklı pişirme teknikleri ve lezzetleri ile Gence mutfağı Azeri yemeklerine doyacağınız bir kenti. Azerbaycan’ın Bakü’den sonra ikinci büyük kenti olması Gence’nin gelişimine katkı sağlamıştır. Yemeklerde bulunan çeşitlilikte de farklı yörelerden gelen insanların Azeri kültürüne benzer tatları yansıtmasıyla mutfak zenginleşmiştir. Özellikle Türkiye’nin  komşu ülkesi olmasından kaynaklı yemek kültürleri benzerlikler gösterir. Gence’ye gidip aç kalmayacağınızı söyleyelim. Gence mutfağında nane, fesleğen, pırasa, maydanoz, Frenk soğanı, kekik ve yeşil soğan hemen hemen her önemli yemek içerisinde kullanılan tatlardır.

1 – Pilav

Azerbaycan’ın genelinde pilav her yemeğin yanında tüketilmeye çalışılmaktadır. Bunun nedeni ise hem pilavın çok sevilmesi hem de birçok pilav çeşidinin olmasıdır. 40’dan fazla pilav çeşidi vardır.

2 – Baklava

Gence’de enfes baklavaları denemeden dönmemelisiniz. Özellikle köz üzerine konulan bakır tepsi içinde yapılan baklavalar tadı damağınızda bırakacak cinsten.

3 – Dovğa

Sağlıklı bir öğün isterseniz dovğa tam da öyle bir yemek. Yoğurt ve yeşillikler ile yapılıyor. Yoğurt çorbası diye de nitelendirebilirsiniz. Çorba sıcak veya soğuk servis ediliyor.

4 – Gürze

Gürze, mantı tadında olan, hamur işinden yapılan bir yemektir. Sosu ile birlikte yediğiniz vakit enfes tada dönüşüyor. Sossuz da tercih edebilirsiniz.

5 – Qutab

Azerbaycan’ın genelinde yapılan bu gözleme birden fazla çeşitle yapılıyor. Etli, tavuklu ve sebzeli harçları içine koyup dışı muazzam şekilde kızartılıyor.

6 – Şaşlık

Kazakistan ve Özbekistan ülkelerinin de meşhur yemeklerinden sayılan şaşlık, Gence’de ki menülerde sizi bekliyor. Et yemeği sevenlerin bir numaralı tercihi.