Erivan’da Ne Yenilir Ne İçilir

tarafından
218
Erivan’da Ne Yenilir Ne İçilir

Türk mutfağı ile benzer lezzetler taşıyan Ermenistan mutfağı, tarihi yemeklerini merak ettiriyor.

Ermeni yemeklerinin içerisinde bizim mutfağımızdan olan bazı yemekleri de görebiliyorsunuz. Mantı, yaprak sarma gibi demirbaş yemekler Erivan’daki restoranlarda mevcut. Bu sebepten kentte aç kalma olasılığınız çok düşük. Özellikle ekmeğin meşhur olduğu bir ülkede aç kalmak pek de mümkün olmayacaktır. Ekmek çeşitleri bölgenin vazgeçilmez besin kaynağıdır. Birde ekmeklerin köylerdeki geleneksel fırınlarda pişirilmesi farklı bir lezzet katıyor doğrusu. Köy fırınlarına tonir adı veriliyor. Tonirlerde pişirilen ekmekler ve lavaşlar uzun sürede bayatlamamaktadır. Erivan yöresel lezzetleri sıraladık.

1 – Matnakaş

Mayalı bir ekmek çeşidi olan matnakaş, ülkenin meşhur ekmeğidir. Yemeklerin yanında mutlaka denemelisiniz.

2 – Balıklı Pilav

Ermenistan’da düğünler ve noel günlerinde özel yemekler hazırlanıyor. Bu yemeklerden birisi balıklı pilavdır. Pirinç pilavı tereyağı ve balıkla hazırlanır. Yanında ise şarap tercih edilmektedir.

3 – Patlıcan Yemekleri

Patlıcan, ekmek ve et Ermeni mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Hatta bulgurun bile Ermeni mutfağında önemli yeri vardır. Bu sebeplerden dolayı Türk mutfağı ile büyük oranda benzerlikler göstermektedir. Patlıcan yemeklerde her şekilde kullanılıyor. Kızartması, haşlanması ve sulu yemeklere lezzet katan bir sebzedir.

4 – Borscht Çorbası

Pancar ile yapılan sebze çorbası borscht, eksi bir krema ile sıcak servis ediliyor.

5 – Ermeni Mantısı

Mantı şekil olarak bizdeki mantıdan farklı olsa da tat olarak benzer özellikler taşıyor. Mantının içerisine bol koyulan kıyma yiyenleri doyuruyor.

6 – İçli Köfte

Erivan’da çoğu restoranda başlangıç olarak içli köfte öneriliyor. Yabancı turistlerinde ilgi gösterdiği bir yemek.

7 – Ermeni Şarapları

Ermenistan’da üretilen şarapların farklı aromalara sahip birçok çeşidi bulunuyor.

8 – Haşlanmış Mercimek

Haşlanmış mercimek baharatlarla harmanlanıp meze olarak sunuluyor.