En Güvenli Şehirler

tarafından
177
En Güvenli Şehirler

Dünyanın son yıllardaki en büyük problemlerden birisi güvenlik. Son birkaç sene içinde artan savaş olayları, artık dağlık bölgeleri değil bizzat şehirlerin kendisini de tehdit etmeye başlamış durumda. Özellikle devam eden Suriye Savaşı’ndan çok sayıda ülke etkilendi. Bu nedenle de turizm etkinliklerinde tercih edilecek yerler arasından seçim yaparken güvenlik de önemli bir kriter haline gelmiş durumda.

En Güvenli Şehirler Hangileri?

Dünyanın en güvenli şehirleri listesinde özellikle savaş bölgelerine uzaklık temel kriter alınmış durumda. 50 şehir üzerinden yapılan listenin zirvesinde şu anda Japonya’nın Tokyo şehri yer alıyor. Tokyo birçok nedenden ötürü sadece Asya’nın değil, bütün dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olmayı başarmıştır. Bu da Tokyo’ya birçok turistin gönül rahatlığıyla gitmesine neden olmuştur.

Avustralya’nın bir şehri olan Melbourne ise bu listenin hemen ikinci sırasında yer alıyor. Amerika’dan bu listeye New York’un girdiğini görüyoruz. Dördüncü basamakta ise İsviçre’nin Zürih şehrini görüyoruz. Zürih aynı zamanda dünyanın ne mutlu insanlarının yaşadığı şehirlerden de biri durumunda. Zaten güvenliği sağlam olan bir ülkenin, büyük olasılıkla ekonomik durumu da buna paralel şekilde iyi sonuçlar veriyor. Çünkü yatırımcılar öncelikle güvenliği yüksek olan ülkelerde yatırımlarını gerçekleştiriyor. Listenin kalanında Toronto, Sydney, Amsterdam, Osaka gibi şehirleri görüyoruz. İlk 10 içinde 2 Japonya şehrinin olması ise oldukça dikkat çekici. Ülkemizden, ne yazık ki herhangi bir şehir kendine ilk 50 basamaktan yer bulamadı.