Dubai Gezilecek Yerler

tarafından
206
Dubai Gezilecek Yerler

Dubai içinde gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özelliklede bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

Burj Khalifa

Dubai’nin simgesi olan Burj Khalifa dünyanın en uzun binasıdır. (829.8m) Çoğu ziyaretçinin 124. kattaki gözlem terasına yaptığı gezi, şehirde iken yapmanız gereken ilk şey olabilir. Şehir manzaralı bu kuş bakışı perspektiften görecekleriniz inanılmaz derecede güzel ve şaşırtıcı. Burj Khalifa’nın yapımı 2010’da tamamlandı.

Dubai Müzesi

Dubai Müzesi, Dubai Körfezi’ni savunmak için 1787 yılında inşa edilen Al-Fahidi Kalesi’nde yer alır. Kale duvarları, geleneksel mercan bloklarından yapılmış ve kireç ile birlikte düzenlenmiştir. Üst katta bulunan ahşap direkler “el yapımı” olarak bilinir. 1971’de restore edilen müze günümüzde şehrin önde gelen turistik yerlerinden biri.

Bastakiya (Eski Şehir Meydanı)

Bastakiya Bölgesi 19. yüzyılın sonlarında ağırlıklı olarak inci ve tekstil ticareti yapan varlıklı Faslı tüccarların evi olarak inşa edildi. Tarihsel bir yaşam alanı olan Bastakiya mimari açıdan oldukça zengin yapıtlar içerir. Farklı Arap mimarisi ile kaplı dar şeritler, Dubai tarihinin geçmişini çağrıştırıyor.

Dubai Körfezi

Dubai Körfezi kenti kuzeyde Deira ve güneyde Bur Dubai olmak üzere şehri ikiye ayırır. Körfez, kentin büyümesinde etkili bir unsur olmuştur. İlk olarak yerleşimcileri buraya balık tutmak ve dalış yapmak için çekmiştir.

Şeyh Saeed Al Maktoum’un Evi

Şeyh Saeed Al Maktoum, 1921-1958 yılları arasında Dubai hükümdarıydı. Şeyh Saeed’in burada konakladığı ev, Arap mimarisinin güzel bir örneği olduğu için bir müze olarak yeniden inşa edildi. Orijinal ev Şeyh Said’in babası tarafından 1896’da inşa edildi.

Jumeirah Camii

Jumeirah Camisi, birçok kişi tarafından Dubai camilerinin en güzeli olarak görülüyor.  Al-Azhar Camii’nin sekiz katı büyüklüğünde bir kopyası olan Jumeirah Camii, İslam mimarisinin güzel bir örneğidir. Taş yapı ayrıntıları gösteren iki minare ile inşa edilmiştir.

Burj al-Arab

Burj Al-Arab, 321 m yüksekliğinde. Dubai sahil şeridindeki yapay adada bulunuyor ve dünyanın en uzun oteli ünvanına sahip. Burj Al-Arab’ın çığır açan bir ışık yelkenlisine benzer şekilde tasarlanmış olmasının yanı sıra geceleri koreografik renkli bir aydınlatma şovla aydınlatılması oldukça ilgi çekici. Dünyanın en pahalı otellerinden biridir.