Budapeşte Ne Yenir? Ne içilir?

tarafından
234
Budapeşte Ne Yenir? Ne içilir?

Macaristan mutfağı; Rus, Alman ve Osmanlı yemeklerinden esinlenerek kendine özgü lezzetlerle ön plana çıkmaktadır. Genellikle et ağırlıklı olan yemek kültürü, tüm kırmızı etlerden yapılan tariflerle zenginleştirilmiş. Tatlılar, çörekler ve kahvaltı kültürü ise Avusturya mutfağına benzerdir.

Budapeşte’de, geleneksel Macar yemeklerinin yanı sıra; İtalyan, Fransız, Hint, Japon, Meksika, Türk ve Yunan mutfaklarına ait özel yemekler de bulabilirsiniz. Restoranlarında, yemeklerin büyük ve doyurucu porsiyonlarda servis edilmesi, yeme-içme konusunda da şehri ayrıcalıklı kılıyor. Macar mutfağı deyince; elbette ki ilk akla gelen Gulaş Çorbası olsa da diğer et yemekleri ve tatlıları da özel bir yere sahip. İşte Budapeşte’den seçtiğimiz yöresel birçok lezzet sizlerle…

Budapeşte Yemekleri

Gulaş Çorbası (Gulyás)

Macar mutfağının en ünlü çorbası Gulaş, aslında çorba ve sıcak yemek arası bir yiyecek olup nefis etleri; patates, biber, soğan ve sarımsak gibi sebzelerle buluşturuyor. Türk yemeklerindeki damak zevkine uygunluğuyla da dikkat çeken bu çorba, şehrin en popüler yiyecekleri arasında bulunuyor.

Fırında Kaz Budu (Sült Libacomb)

Macar usulü nefis kaz etinin özelliği elma, beyaz şarap ve farklı baharatlarla pişirilmesidir. Soğan ve sarımsağın yanı sıra karabiber, karanfil, biberiye ve yoğun kekik aroması veren mercanköşkü gibi bitki ve baharatla pişirilen bu enfes lezzet, Budapeşte’de geleneksel yemekler arasında denenmeyi bekliyor olacak.

Langos

Bir tür hamur kızartması (pişi) olan Langos, Budapeşte’de bir sokak yemeği olarak yerel halkın bayılarak yediği lezzetler arasında bulunuyor. Bizim mutfağımızdaki hamur kızartmalarından farkı ise üzerine; sarımsak sosu, ekşi krema (sour cream), peynir, tavuk, kırmızı et, sebze gibi ne isterseniz tercihinize göre birçok seçenek sunuyor. Ayrıca çikolata soslu, marmelatlı, meyveli gibi tatlı versiyonuyla da yine birçok alternatifi bulunuyor.

Biber Soslu Tavuk (Paprikás Csirke)

Kırmızı biber (paprika), Macar mutfağında hemen hemen her yiyecekte kullanılan bir sebze. Biber soslu tavuk ise Macar mutfağının klasikleri arasında bulunuyor. Yanında; makarna, minik langoslar ve benzeri birçok farklı yiyecekler ile de servis edilmektedir.

Lahana Dolması (Töltött Káposzt)

Dolma, Macar mutfağında da geleneksel yiyecekler arasında bulunuyor. Lahana dolması gibi biber dolması (Töltott Paprikás) da epeyce popüler yemeklerden olunca birçok lokantada deneyebileceğiniz bir lezzet.

Palinka (Meyveli Brendi)

Macaristan’ın yerel alkollü içeceklerinden olan ve çeşitli meyve seçenekleri olan Palink; minik likör bardaklarıyla sunularak, genellikle iştah açıcı olarak yemeklerden önce veya soğuk havalarda tercih edilen sert bir içecektir.

Palacsinták

Macar mutfağının meşhur tatlılarından olan Palacsinták, krepe benzer görünümüyle nefis bir lezzet sunuyor.