Amsterdam’da Gezilecek Yerler

tarafından
210
Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Amsterdam içinde gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özelliklede bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

Amsterdam kanalları

Amsterdam’ın tarihi kent merkezinin en büyük özelliği, 17. yüzyılda açılan sayısız kanaldan oluşması. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve üzerinde 1500 köprünün bulunduğu bu eşsiz güzellikteki kanalları, isterseniz kıyılarında yürüyerek, şehrin yerlisi gibi bisiklet sürerek, ya da turist teknelerinden birine binerek keşfedebilirsiniz.

Rijksmuseum

Hollanda’nın en büyük ve en çekici müzesi olan Rijksmuseum, her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Tabi bunda dünyanın en ünlü ressamlarından Hollandalı Rembrandt’ın, başta “Gece Devriyesi” olmak üzere, birçok tablosunun burada bulunmasının payı büyük. Kendinizi kaptırıp bütün bir gününüzü bu müzede geçirirseniz hiç şaşırmayın!

Begijnhof

Şehrin tam merkezinde olmasına rağmen birçok turistin farkına varmadığı, Ortaçağ’dan kalma tarihi evlerle çevrili bu yeşil ve sessiz bahçeye, dar ve kemerli bir geçitten ulaşılıyor. Çok bilinmese de Amsterdam’da gezilmesi gereken yerlerden biri. Geçmişte oldukça dindar olan Béguine rahibelerinin yaşadığı bu binalarda artık rahibeler olmasa da yaşlıca hanımlara rastlamak mümkün. Amsterdam’ın en eski ahşap evinin burada olduğunu da belirtelim.

Jordaan

Eskiden işçi sınıfının yaşadığı bir bölge olan Jordaan, dar sokakları ve zarif tarihi binaları ile artık Amsterdam’ın en alımlı ve en çok yaşanmak istenen mahallelerinden biri. Jordaan’ın sanat galerisi, antikacı, bar ve restoranlarla dolu labirentimsi sokaklarına kendinizi bırakın. Buranın, sizin de Amsterdam’da en sevdiğiniz yerlerden biri olacağına emin olabilirisiniz!

Anne Frank’ın Evi

Yahudi Soykırımı’nın sembolik isimlerinden olan Anne Frank’ın, İkinci Dünya Savaşı sırasında iki yıl boyunca saklandığı ve bu süre boyunca yaşadıklarını kaleme aldığı ünlü günlüğü yazdığı bu ev, Amsterdam’ın merkezinde yer alıyor. Anne Frank’ın orijinal günlüğünün de sergilendiği bu müze-eve, uzun kuyruklarda beklememek için sabah erken saatlerde gitmekte fayda var.

“I amsterdam” yazısı

Amsterdam’daki birçok müzeye ev sahipliği yapan Museumplein’da yer alan 2 metre yüksekliğinde ve 24.5 metre genişliğindeki “I amsterdam” yazısı, çoktan şehrin simgelerinden birine dönüşmüş durumda. Yani Amsterdam’da yapılması gerekenlerden biri haline gelmiş adeta. Buraya gelen turistlerin mutlaka önünde, içinde (ya da üzerinde!) fotoğraf çektirdiği bu dev yazının bir kopyası da Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda bulunuyor.