Adana Gezilecek Yerler

tarafından
207
Adana Gezilecek Yerler

Adana gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özelliklede bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

Adana uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Adana uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Adana’da Nereler Gezilir?

Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde, Adana şehir merkezinde, Doğu ve batı yakalarını birleştiren, tarihi köprü.

Adana’da Gezilecek Yerler

Ramazanoğlu Medresesi

1493 yılında Ramazanoğlu Piri Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mimarı belli değildir. 1914’e kadar Medrese olarak kullanılmıştır. Eski kayıtlarda ismi “Eski Medrese” olarak geçen bu eser, Ulu Cami’nin doğu tarafında yer almaktadır. Bir kenarı 23.00 m. uzunluğunda kareye yakın bir avlunun doğu, batı ve güney taraflarında hücrelerin, kuzey tarafta ise arka arkaya iki kubbenin örttüğü dershane eyvanının yer aldığı medresenin doğu-batı yönünde uzunluğu dıştan dışa 32.80 m.’dir.

 Adana’da Gezilecek Yerler

Tarihi Saat Kulesi

Adana’nın Seyhan ilçesinin Ali Münif Yeğenağa caddesinde bulunmaktadır. Büyük Saat Kulesi inşası döneminde Osmanlı Devleti’nde de birçok saat kulesi vardır fakat bu kule 32 metre uzunluğu ile şuanda Türkiye’nin en büyük saat kulesidir.

 Adana’da Gezilecek Yerler

Adana’da ne yenilir ne içilir?

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana’da Büyük Saatin yan tarafında bulunan bu tarihi çarşıda 500 yıldır ağaç işlemeciliği, her türlü kapkacak imalatı ve kalaylaması gibi sanatlar icra edilmektedir. Ayrıca Adana’nın en ünlü kebapçıları burada yetişmiştir.

Adana’da Gezilecek Yerler

Adana Etnografya Müzesi

Adana il merkezinde Eski Müze adıyla bilinen müzedir. 1845 yılında Kuruköprü mevkiinde inşa edilmiş ve sonradan terk edilmiş olan kilise 1924 yılından sonra müze olarak düzenlenmiştir.

Adana’da Gezilecek Yerler

Bebekli Kilisesi

Adana Bebekli Kilise Üzerinde Hz.Meryem’in tunçtan heykelinin bulunduğu, tahminen 1880-90 yılları arasında yapılan Adananın merkezindeki İtalyan katolik kilise.Kilisenin tepesindeki Meryem Ana’nın 2.5 metrelik tunç heykeli bebeğe benzetildiği için halk arasında Kilisenin ismi “Bebekli Kilise” olarak geçer.Kilise Aziz Saint Paul adına yaptırılmıştır. Kilise hem Katolik Cemaati, hem de Protestan Cemaati tarafindan müsterek bir sekilde kullanilmaktadir.

 Adana’da Gezilecek Yerler

Adana Merkez Parkı

2004 Yılında yapılmış olan Merkez Park Türkiye’nin en büyük parkıdır. Seyhan Nehrinin her iki yakasına kurulmuştur. 2004 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Güneyde Sabancı Camisi ile kuzeyde Galleria alışveriş merkezi arasında kalan bölgede kurulmuştur

Adana’da Gezilecek Yerler

Arkeoloji Müzesi

Adana’nın ve bütün Çukurova’nın tarihi eserlerinin sergilendiği Müze, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuştur. Bu nedenle Türkiye’nin en eski on müzesinden birisidir. İlk olarak çevredeki sütun, sütun başlıkları ve lahitlerin Polis Dairesinde toplanmasıyla kurulan Müze, Adana’lı Alyanakzade Halil Kamil Bey’in müdür olarak atanması ve başarılı çalışmaları sonunda, 1928’de Taşköprü’nün başındaki şimdi yıkılmış olan Cafer Paşa Camii’nin Medresesi’nde ziyarete açılmıştır.

Adana’da Gezilecek Yerler