Venedik Gezi Rehberi

tarafından
195
Venedik Gezi Rehberi

Venedik içinde gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özelliklede bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

Venedik’de Gezilecek Yerler

Venedik’te yer alan bu meydan dünyanın en güzel meydanlarından biridir. Meydanın yapılış amacı manastır bahçesi olarak belirlenmiş. Ancak daha sonra Venedik’in dini ve politik amaçlarına hizmet eden bir yere dönüşmüş.

San marco bazilikası

San marco bazilikası san marco meydanında yer alan önemli yapılardan biridir. Oldukça büyük ve ihtişamlı bir kilisedir. Bu büyük kilise ile ilgili size kesinlikle üst katına çıkmanızı ve muhteşem Venedik manzarasını buradan seyretmenizi tavsiye ederim.

Ahlar köprüsü – Bridge of sighs

Venedik’te yer alan önemli köprülerden biridir. Bu köprünün aslında kendi kadar hikayesi de oldukça ilginç ve duygusaldır.

Aziz Mark’ın çan kulesi – Campanile di san Marco

Venedik’e gittiğinizde oldukça yüksek bir yapı görürseniz bilinki bu aziz Markın çan kulesidir. Çünkü Venedik’te yer alan en yüksek yapılardan biridir.

Fondaco dei turchi sarayı

Oldukça güzel ve ihtişamlı yapısı ile dikkat çeken bu saray gerçekten görmeye değer yapılar arasında yer alıyor. Saray yapıldığı ilk zamanlarında önemli insanları ağırlarken, sonrasında Venedik’te yaşayan Osmanlılara hizmet etmeye başlamıştır

Büyük kanal – Grand canal

Venedik’te su trafiğini sağlayan ana hattır. Tüm şehri S harfi şeklinde saran bu kanalın genişliği 30 – 90 metre civarında iken, derinliği 5 metredir.

Santa Maria Della Salute Bazilikası

Venedik’te bir dönem çok ciddi bir veba salgını başlamıştır. Venedikliler bu veba salgınında fazlaca kayıp vermişlerdir. Vebadan kurtulmak için tek çareleri tanrıya ve meryem anaya sığınmakta bulmuşlardır. Venedik hükümeti işte bu kiliseyi inşa ederek meryem anaya kiliseyi ithaf etmiştir.

Rialto köprüsü – Ponte di rialto

Rialto köprüsü Venedik’te yer alan diğer önemli köprüler arasında efsanedir. En çok ziyaret edilen köprüdür. Köprü mimarlar arasında yapılan bir yarışma sonucu Ponte adındaki mimarın kazanmasının ardından yapılmıştır.

Palazzo ducale sarayı

Venedik’te yapacağınız tatil boyunca adını sık duyacağınız ve Venedik’te yer alan önemli yapılardan biridir Palazzo ducale sarayı. Saray gotik mimari ile inşa edilmiştir.