Batum Gezi Rehberi

tarafından
167
Batum Gezi Rehberi

Batum gezi rehberi yazımızda, Batum ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Mitolojik ve modern mimari esintilerin bir arada bulunduğu şehir Batum, gezi planlarının yapılması gereken turizm merkezlerindendir.

Batum küçük bir şehirdir. Ancak tatil için gidilmesi gereken ideal yerlerdendir. Şehrin bünyesinde bulunan binalarda Osmanlı, Rus ve Avrupa ülkelerinin etkisini görebilirsiniz. Her yeri farklı güzellikte olan şehrin, her yerini yürüyerek dolaşabilirsiniz. Zaman kaybını önlemek içinse otobüsleri ulaşım aracı olarak kullanabilirsiniz. Müzeleri, tarihi saat kuleleri, camileri, kiliseleri ve Romalılardan kalma surları gezebilirsiniz. Batum’da tatil günlerinizi dolu dolu geçirebilirsiniz.

1 – Batum Bulvarı

Sahilin hemen yanında olan bulvar 7 km’lik alana hakimdir. Bu alanı Alman botanik uzmanı ve peyzaj mimarı Ressler tarafından 1881 yılında yapılmıştır. Parkları, mekanları ve kafeleri ile turistik bir yer alan bulvar, hareketli bir yerdir.

2 – Batum Botanik Bahçesi

Batum’un 9 kilometre kuzeyinde bulunan botanik bahçe, dünyanın en büyük bahçeleri arasında gösteriliyor. Bahçe 108 hektarlık alan üzerinde kurulmuştur. Bahçeyi Rus botanik uzmanı Andrey Nikolayevich  Krasnov yapmıştır. 1912 yılında resmi olarak açılan botanik bahçenin içerisinde 5 binden fazla bitki çeşidi vardır. Sabah 08:00’den akşam 21:00 saatlerine kadar bahçeyi ziyaret edebilirsiniz.

3 – Batum Ortodoks Kilisesi

Kilise 1898 ve 1902 yılları arasında inşa edilmiştir. Avrupa örneklerini hatırlatan kilisenin üç büyük kubbesi vardır. Şimdilerde Batum’un ana katedrali olarak nitelendiriliyor.

4 – Ali ve Nino Heykeli

Müslüman bir gencin, Hıristiyan Gürcü kızına olan aşkının anlatan anıtlar, 7 metre yüksekliktedir. Anıtların bir özelliği var ki her on dakikada bir dönerek iç içe geçiyorlar. Anıtlar, Tamara Kvesitadze tarafından yapılmıştır.

5 – Piazza Meydanı

İtalyan mimarisi ile dikkat çeken meydan 5.700 metrekarelik alanı kapsıyor. Belirli dönemlerde konserler bu meydana düzenlenmektedir.