Valensiya’da ne yenir, ne içilir?

tarafından
193
Valensiya’da ne yenir, ne içilir?

Valensiya’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. İspanya’nın Madrid ve Barcelona’dan sonraki üçüncü büyük şehri olan Valensiya, adını Latince’den gelen kuvvet kelimesinden almıştır. Portakal kokulu şehir olarak adlandırılan Valensiya, Lass Fallas ve La Tomatina adlı iki önemli festivale sahiplik yaparak, halkına unutamayacakları eşsiz eğlenceler de sunmakta. Festivaller haricinde de adeta bir eğlence merkezi olan Valensiya’da, gece hayatı da oldukça hareketli. Özellikle gece hayatının en yoğun yaşandığı yer olan Malvarrosa Plajı etrafında bulunan gece kulüpleri, şehir için bir başka eğlence mekanıdır. Bunların yanı sıra mutfak lezzetiyle de ünlü olan bu şehir, gezginlere damak çatlatan yiyecek fırsatı sunmaktan da geri kalmamaktadır.

Valensiya uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Valensiya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Valensiya’da ne yenir?

Paella

Valensiya mutfağını oluşturan temel ögeler; et, sebze ve deniz ürünleridir. Şehrin kendine özgü pirinç pilavı olan Paella’da bu ögelerin oluşturduğu bir lezzettir. Özellikle sahilde doyumsuz manzara eşliğinde yenilmesi tavsiye edilen bu yemek, et ve balık ürünlerinin yapıldığı bir pirinç yemeğidir. Et olarak ise hem kırmızı, hem de beyaz et kullanılmaktadır.

Tapas

Valensiya’da mutlaka tadılması gereken lezzetlerden biri olan tapas ise, bir çeşit meze veya atıştırmalıktır. Bu tür; çeşitli sos ve malzemelerin birleştirilmesinden oluşur. Son dönemlerde Türkiye’de de oldukça rağbet gören bu atıştırma, kanepe olarak da adlandırılabilir. İspanyol mutfağının en popüler yiyeceklerinden olan Tapas’ın en güzel yapıldığı yerler, her gün yeni ve taze ürünler servis eden tapas barlardır. Ayrıca birçok çeşidi olan bu yiyeceğin İspanya’da en çok tüketileni ise, patatas bravastır. Bu çeşit, patatesin üzerine acı sos yada aioli adı verilen mayonez, sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanır.

Tavsiye Edilen Yazı

Valencia Gezi Rehberi

Horchata

Valensiya’da geleneksel bir içecek olarak tüketilen Horchata; badem, susam, arpa ve kavun gibi malzemelerin karıştırılmasıyla yapılır. Geleneksel bir içecek olmasına rağmen birçok ülkede de oldukça tüketilmektedir. Bu ülkeler; Meksika, Porto Riko, Kosta Rika, Guatemala ve Venezuela gibi ülkelerdir.

Gazpaçho

Endülüs Dönemi Çorbası olarak da bilinen Gazpaçho, bir çeşit çorbadır. Fakat diğer çorbalardan farkı soğuk olarak servis edilmesidir. İspanya ile özdeşleşmiş olan bu çorba çeşidinin içine; zeytinyağı, sirke ve biber gibi çeşniler eklenir. Bir nevi soğuk domates çorbasıdır.