12 Maddede 125 Yıllık Kıdemli Paris’in: Eyfel Kulesi

tarafından
411
12 Maddede 125 Yıllık Kıdemli Paris’in: Eyfel Kulesi

Geçmiş yıllarda pek sevilmese de zamanla aşkın ve romantizmin simgesi olan Eyfel Kulesi Paris’in gözdesi olmakta.

Eyfel Kulesi çok eksi yıllarda bir demir yığını olarak görülse de şimdilerde oldukça ilgi gören bir yer olarak karşımıza çıkıyor. 31 Mart 1889 yılında bir törenle açılan kule, aşıkların simgesi haline  gelmiş bir yer.

Neden Yapıldı?

Eyfel Kulesi, Fransız Devriminin 100. yıl anısına yapılmış bir kule. Aslında başka yapılacak olan heykel ve fenerlerin arasından seçilen kule olmuş. Ayrıca ilk radyo ve tv yayınları da kuleden yapılmıştır.

Nasıl Yapıldı ?

Kule tamamen demirden yapılmıştır. Bunun sebebi de demirin taş kadar güçlü oluşudur. 3.000 işçi çalışarak 18.038 demir parçasını 2,5 milyon perçinle birleştirdi. Yapımında yaklaşık olarak 7.800 ton çelik ve 18.000 ton demir kullanılmıştır.

Tavsiye Edilen Yazı

Paris Hayranları İçin, Paris’te Geçen Filmler

Etkileyici Tasarımı

Kule uyruk kemiğindeki kafes örgülerinden esinlenerek yapılmaya başlanılmıştır. Kulenin yapıldıktan sonra aydınlatılmasını ise mühendis Pierre Bideau yapmıştır. Sonraları yapılan ışıklandırmalar ile de geceleri büyüleyici bir görünüme kavuşturulmuştur.

1792 Basamak ile Eyfel

Fransa’da 1. Cumhuriyetin ilan edildiği tarihe göre kulenin basamak sayısı 1792 olarak yapıldı.

Yüksek Eyfel Kulesi

Kulenin yüksekliği 300 metre olarak yapıldı. Ancak TV anteni ile bu yükseklik 324 metreye ulaşmıştır.

Turistlerin Gözbebeği

Her yıl milyonlarca kişi Eyfel Kulesini ziyarete gelmektedir. Özellikle sevgililer ve yen evli çiftler kuleyi ziyaret etmektedirler. Hatta söylentilere göre en çok satılan hediyelik eşya listesinde küçük demirden Eyfel Kuleleri en çok satanlar arasında bulunuyor.

1.500 Fırça 5.000 Zımpara

Kule her yıl düzenli olarak zımparalanıp boyanıyor. Bu bakımda kulenin paslanmamasını önlüyor.

Savaşlardaki Rolü

Yapılan 1. Dünya Savaşında komutanların askerleri kuleden yönettikleri belirtiliyor. Hatta bir savaşta yıkılması öngörülse de generallerin biri “Tarihe Eyfel Kulesini yıkan adam olarak geçmek istemiyorum” demiştir.

Kuleyi Sevenler

Eyfel Kulesi birçok yazara ilham kaynağı olmuştur. Güzel anlarını ölümsüzleştirmek isteyenler fotoğraf çekerken, unutulmayacak bir anı bırakmak isteyenler ise evlilik teklifini Eyfel Kulesinin önünde etmektedir.

Kuleyi Sevmeyenler

Kule yapıldığı ilk yıllarda olumsuz bir tepki ile karşılaşmış hatta protesto edilmiştir. Sebebi ise şehrin görüntüsünü bozduğu içindir.

Tavsiye Edilen Yazı

Dünyanın En Ünlü Şehir Simgeleri Ve Hikayeleri

Eyfel Kulesine Benzeyen Kuleler

Japonlar Eyfel Kulesinin benzerini Tokyo Kulesi olarak yapmışlardır. Las Vegas’ta yapılan kulede bu kulelerin bir benzeri olmuştur.

Beyaz Perdede Eyfel

Eyfel Kulesi birçok filme de konu olmuştur. Özellikle aksiyon sahnelerinde kule içerisinde geçen sahnelerde sıkça olmuştur.