Suzhou Gezi Rehberi

tarafından
209
Suzhou Gezi Rehberi

Suzhou gezi rehberi yazımızda, Suzhou ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Çin’in Jiangsu eyaletine bağlı olan şehir önemli bir tarih kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.

Doğunun Venedik’i olarak nitelendirilen Suzhou şehri oldukça sevilen şehirler içerisinde yer alıyor. Şehirde gezilip görülmesi gereken yerler içerisinde bulunan klasik bahçelerin oldukça ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Bu bahçelerin görsellik bakımından dikkat çekmesi ve fotoğraf çekmesini severler için iyi bir fırsat oluyor. Klasik bahçelerin yanı sıra nehrin kıyısında bulunan şehrin kanallara da sahip olduğunu belirtelim. Şehirde bahçelerden 60 adet bulunduğu kaynaklarda geçiyor.

Suzhou’da gezilecek yerlerden kısaca bahsedelim:

Suzhou’da Gezilecek Yerler

Kaplan Tepesi

Şehirde turistlik yerlerden en yükseği olan Kaplan tepesinin şeklinin Galata Kulesini andırdığını söyleyebiliriz.

Büyük Kanal

Büyük kanal üzerinden tekneye binerek gezebiliyorsunuz. Oldukça sevilen ve zevkli olan kanal üzerinde vakit geçirmek turistlerin ilgisini çekiyor.

Baodai Köprüsü

Köprünün 53 kemeri olup 317 metre uzunluğundadır. Bilinenlere göre ise köprünün 806 yılında inşa edildiği söyleniyor. Tarihi köprüde fotoğraf çekinmeniz kaçınılmaması gereken bir fırsat oluyor.

Aslanlar Ormanı Bahçesi (Shizilin)

Bu bahçe oldukça ilgi görmektedir. Bahçe içerisinde yer alan taşların aslanlara benzetilmesi ile bahçenin adın Aslanlar Orman Bahçesi olarak anılıyor.

Batı Bahçesi (Xiyuan)

Önceki yıllarda bu bahçede bir manastırın bulunduğu söyleniyor. Ancak sonraları yıkılmış.

Suzhou İpek Müzesi

Bu müzenin bölgedeki ipek üretimin oldukça eski dönemlerinin kalıntılarını insanlar ile buluşturuyor. Neredeyse 4500 yıllık ipek üretimi ticaretinde ilgi çekecek görselleri ve objeleri gözler önüne seriyor. Bu müze gibi farklı müzelerde de ipeği işleyen insanların nasıl bir işleyiş yöntemleri yaptıklarını bizlere gösteriyor.

Sır Tapınağı (Xuanmiao Guan)

Çin ülkesinde en büyük Taocu tapınağı olarak biliniyor. Şehirde bulunan tapınağın etrafında  alışveriş yerleri bulunuyor.