Pekin’de ne yenir ne içilir?

tarafından
237
Pekin’de ne yenir ne içilir?

Çin’de en önemli turizm merkezlerinden olan Pekin, aynı zamanda ülkenin başkentidir. Gezilecek ve görülecek onlarca yerin arasında, lezzetleri ile de oldukça nam salmıştır. Sizler için Pekin’deki muhteşem lezzetleri sıraladık.

Bu muhteşem tatları, denemek ve tarih kokan şehri gezmek için Pekin uçak bileti almanız yeterli ?

Pekin Yemekleri

  1. Pekin Ördeği

Dünyanın dört bir yanında ün yapmış olan Pekin Ördeğinin tadına, bir de kendi şehrinde bakmanızı tavsiye ederiz. Çin mutfağının en özel yemeklerinin başında gelen bu lezzet, yerli halk tarafından oldukça sık tüketilmekte. Yapılışı ise, ördeğin iç organları çıkarılarak şişirilip kurutuluyor. Daha sonra dikilerek fırında pişiriliyor.

  1. Dimsum

Geleneksel Çin mantısı olarak bilinen bu lezzet, halk tarafından oldukça seviliyor. İlginç yanı ise, özellikle kahvaltılarda tüketilmesi. Ayrıca pek çok çeşidi olan bu yemek; büyük, küçük, az malzemeli, çok malzemeli olarak kendi aralarında ayrılıyor.

  1. Zongzi

Hem tatlısı, hem de baharatlısı yapılan bu yemek, genelde kahvaltı da yeniyor. Ana malzemesi ise Asya ülkelerinin çok sık tükettiği pirinç. Pirinç bambu veya saz yaprağına sarılarak haşlanıyor. Yani bizdeki sarma diyebiliriz.

  1. Çay

Çay, Çin kültüründe oldukça büyük bir yere sahip. Ülke genelinde çok sık tüketiliyor. Hatta tapınaklarda ve özel davetlerden önce bile çay ikram ediliyor. Bununla birlikte, özel çay sermonileri de var. Pekin sokaklarında gezerken, sık sık sadece çay üzerine kurulmuş dükkanlarla karşılaşacaksınız. Ancak siyah çaydan ziyade yeşil çay daha çok tüketiliyor.

  1. Uygur çorbası

El yapımı noodle, Asya mutfağında oldukça sık kullanılır. Bu çorbanın da ana malzemesi noodle’dır. Et veya nohutla karıştırılarak servise hazır hale getiriliyor. Şayet kuzu etini tercih edersiniz, Uygur Türklerine ait restoranlara gitmeniz yeterli.

  1. Köpek balığı işkembesi

Bu çorba, ülkemizde alışık olmadığımız bir lezzet. Fakat farklı tatlar denemek sizlere bambaşka deneyimler katacaktır. Bununla birlikte köpekbalığının işkembesiyle yapılan bu çorbanın içine, kuzu eti, mantar ve dana eti de koyulabiliyor.

  1. Çin Tatlısı

Kızarmış muz tatlısı, tüm Asyalılar tarafından beğenilen bir lezzet. Bunun yanında üzerine bal ve ceviz dökülerek servis ediliyor. Çin’de genelde tatlılar meyveden oluşsa da, bu tatlı daha çok seviliyor.