Kilimanjaro’da ne yenir, ne içilir?

tarafından
179
Kilimanjaro’da ne yenir, ne içilir?

Afrika kıtasının en yüksek dağına sahip olan Kilimanjaro; 5899 metre yüksekliğe sahiptir. Bununla birlikte, ziyaretçilerine enfes güzel doğa manzaraları sunarken, aynı zamanda da muhteşem ziyafetlerini de eksik etmez. Kilimanjaro’nun bir diğer özelliği de yemeklerinin mevsimlerine göre şekillenmesi. İşte Kilimanjaro’nun birbirinden eşsiz, yöresel mutfağı..

Kilimanjaro Yemekleri

Portakallı kereviz

Portakallı kereviz, Kilimanjaro mutfağının en ünlü lezzetlerinden. Günümüzde insanların çoğu, sağlıklı olmasına rağmen kerevizden pek haz etmezler. Ancak bu yemek, normalde yapılan kerevizin tadından tamamen farklı. İnce ince dilimlenmiş kerevizler, bir de portakal suyuyla harmanlanıyor. Daha sonra yoğurt ve tarhun eklenerek ortaya harika bir tat bırakıyor. Üstelik organik sebzeleri de sağlığınıza sağlık katıyor.

Karidesli mantı

Karidesli mantı da Kilimanjaro’nun sıkça tükettikleri yemeklerden. Bu mantının hamuru tamamen organik ve yerli buğdaydan yapılmakta. Bir de hamurun içine normalde alışık olmadığımız bir lezzet olan karides ekleniyor. Üzerine de porçini mantarlı sos eklenerek servis ediliyor.

Ördekli mitte köfte

Ördekli mitte köfte, geleneksel kadın budunu andıran bir tarif. Bu yemek; kuzu, dana ve ördek etinin karışımından oluşuyor. Üzeri ise tarhana ve çıtır ekmek taneleri ile harmanlanıyor. Daha sonra porsiyonlar zeytinyağı ile kızartılıp, servise hazır hale getiriliyor. Bu yemekte, etlerin tadını ayrı ayrı hissedebiliyorsunuz.

Fırın pırasa

Pırasalar mevsiminde özel olarak seçilerek bu karışımda kullanılıyor. Zaten mevsiminde toplanması nedeniyle tamamen organik. Pırasa zaten başlı başına sağlıklı bir sebze olduğu gibi aynı zamanda da organik olmasıyla tamamen vücut dostu bir yiyecek olacaktır. Daha sonra ise manda loru ve Karadeniz fındığı ile parelenerek servis halini alıyor.

Dana yanak

Görüldüğü üzere kereviz, Kilimanjaro’da oldukça popüler bir sebze. Dolayısıyla yapılan yemeklerde de sık sık kullanılıyor. Bir de dana yanağı ile birleştiği zaman müthiş bir tat halini alıyor. Aynı zamanda kereviz patates püresiyle hazırlanıyor. Daha sonra, servis ederken elma kullanılıyor.