Moskova Gezi Rehberi

tarafından
205
Moskova Gezi Rehberi

Moskova içinde gezilecek yerler gerçekten gezilmeye değer yerlerdir. Özelliklede bazı yerler için neredeyse her sene gelip gezmek istersiniz. Sizler için gerçekten harika bir liste ayarladık umarım beğenirsiniz.

Moskova’da Gezilecek Yerler

Kızıl Meydan

Moskova‘nın tam kalbinde, Kremlin Sarayı’nın ise kuzeydoğu duvarının hemen dışında bulunan ünlü Kızıl Meydan (Red Square), dünyanın en önemli şehir meydanları arasında yer alıyor. Güney ucundaki Aziz Vasil Katedrali ile panoramik bir görüntü sağlayan devasa meydan, pastel renklere sahip tarihi binalar ile çevreleniyor. Her adımda Rusya’nın derin tarihini hissedebileceğiniz Red Square, ziyaretçilerine farklı mevsimlerde farklı güzellikler sunuyor.

Kremlin Sarayı

Bir zamanlar Rus siyasi gücünün zirvesini temsil eden ve Ortodoks Kilisesinin merkezi olan Kremlin, sadece Moskova’nın değil, tüm ülkenin simgesi olma özelliği taşıyor. Moskova Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan Borovitsky Tepesi‘ni örten Kremlin, 2.25 km uzunluğundaki doğu duvarı ile Kızıl Meydanı da çevreliyor. Nehrin karşısındaki Sofiyskaya‘dan görkemli sarayı doyasıya izlemek ve harika fotoğraflar çekebilmek de mümkün oluyor.

Aziz Vasil Katedrali

Kazan ve Astrahan Hanlıkları‘na karşı verilen mücadelelerin ardından galibiyetle ayrılan Korkunç İvan, zaferini taçlandırmak için Aziz Vasil Katedrali’ni (Saint Basil’s Cathedral) inşa ettiriliyor. 1561 yılında tamamlanan sekiz kubbeli Aziz Vasil Katedrali, Rus mimarisine özgü bir tarzın doruk noktası olarak gösteriliyor. Renklerin, desenlerin ve şekillerin kusursuz bir biçimde harmanlandığı kubbeleri ile öne çıkan tarihi yapı, ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor.

Bolşoy Tiyatrosu

Ünlü mimar Joseph Bove tarafından tasarlanan Bolşoy Tiyatrosu (Bolshoi Theatre), Moskova gezilecek yerler listenizde bulundurmak isteyeceğiniz yapılar arasında yer alıyor. 240 yılı aşkın bir süredir çok sayıda uluslararası sanatçıya da ev sahipliği yapan bina, görkemli salonu ve altı katlı loca tipi balkonları ile etkileyici bir görüntü sunuyor. Şehirde romantik ve eğlenceli bir akşam geçirmek istiyorsanız, dünyaca ünlü bale ve opera etkinliklerinin sahne aldığı Bolşoy Tiyatrosu’nu gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Cathedral of Christ the Saviour

Moskova Nehrinin kuzey yanında yer alan katedral, 1931 yılında Stalin tarafından tamamen yıkıldıktan sonra, 2000’li yılların başında aslına uygun olarak tekrar inşa edilip ziyaretçilere açılıyor. Dünyanın en uzun Ortodoks Hristiyan kilisesi olma özelliği taşıyan Cathedral of Christ the Saviour (Kurtarıcı İsa Katedrali), tamamen bakırdan üretilen 3 kubbeli yapısı ve geleneksel Rus mimari hatlarıyla şehrin siluetini zenginleştiriyor.