St. Petersburg’da ne yenir? ne içilir?

tarafından
205
St. Petersburg’da ne yenir? ne içilir?

Rusya’nın barındırdığı tarihi binalarıyla ünlü ve turistlik yerlerden biri olan St. Petersburg birçok farklı kültürleri birada bulundurmaktadır. Saint Petersburg’a gittiğinizde tadına bakmadan dönmemeniz gereken oldukça farklı ve lezzetli tatları aşağıda ki yazımızda görebilirsiniz.

Saint Petersburg Yemekleri

Brosch çorbası

Rusya’da ünlü olduğu kadar Saint Petersburg’da da meşhur olan brosch çorbası, pancar, lahana, soğan ve incik eti ile hazırlanmaktadır. Brosch çorbası yanında özel hazırlanmış kreması ile servis edilmektedir. Farklı ve ideal lezzet arayanlar için mutlaka tadına bakılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Pelmeni (Rus mantısı)

Pelmeni ülkemizdeki mantıyla oldukça benzerdir. Fakat en önemli ayırt edici özelliği oldukça büyük olmasıdır. Rus mantısını St. Petersburg’a geldiğinizde tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Beef Stroganof

Rusya yemek kültürü özellikle et yemekleriyle de ün kazanmıştır. Bunlardan biri olan beef stroganaof, içerisindeki etlerin iri iri doğranması ve özel soslarla harmanlanması tadına bakanlar için vazgeçilmez bir yer tutmuştur. Nevsky caddesinde bu lezzete kolayca ve en güzel yapımlarla ulaşabilirsiniz.

Lakerda

Rusya deniz ürünlerinde yer tutmuştur. Özellikle St. Petersburg’da tatlı su balıkları oldukça yaygındır. Bunlardan biri de lakerdadır. Saint Petersburg’da bu lezzete sıklıkla rastlayabilirsiniz. Tütsülenmiş ve kurutulmuş balıkları meze olarak da tüketebilirsiniz.

Havyar

Rusya’da sık tüketilen ancak pahalı olduğu için ülkemizde fazla bilinmeyen balık yumurtası yani havyara, St. Petersburg’da uygun fiyata bulabilirsiniz. Havyar için Saint Petersburg’u tam yeri diyebiliriz.