Lizbon Gezi Rehberi

tarafından
199
Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon gezi rehberi yazımızda, Lizbon ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Portekiz’in başkenti ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Lizbon’da gezilmesi gereken birçok yer bulunuyor.

Lizbon’a gittiğinizde Avrupa’nın en çok turist çeken yeri olduğunu göreceksiniz. Şehre her yıl milyonlarca turist gelmektedir. İstanbul gibi Lizbon’unda iki yakası bulunur.  Portekiz nüfusunun % 27′ si bu kentte yaşamaktadır. Şehrin geçtiğimiz günlerde Roma, Barcelona, Atina, Madrid ve Milano’dan sonra en çok turiste ev sahipliği yaptığı belirtildi. Genellikle Haziran, Temmuz, Ağustos ayları gibi tercih edilen şehir, her hafta şenlikler düzenleyerek eğlenceli bir atmosfer ile ziyaretçilerini karşılar. MÖ 1200′ lü yıllara dayanan tarihi ile gezilmesi gereken yerler içerisinde bulunuyor. İşte Lizbon’da gezilmesi gereken yerler;

Lizbon uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Lizbon uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Lizbon’da Gezilecek Yerler

Lizbon Katedrali

Portekiz’in milli eserlerinin bulunduğu listede yer alan Lizbon Katedrali,en eski kiliselerden biridir. Bu yer en özel ibadethanelerden birisi olarak görülüyor. Katedrali’de gotik, barok, neo- klasik, rokoko gibi mimarilerine rastlanılır.

Gülbenkian Müzesi

Müze Berna bulvarı üzerinde bulunuyor. Müze içerisinde 3.000’den fazla eser bulunuyor. Avrupa’nın sayılı müzeleri içerisinde Gülbenkian Müzesi yer alıyor.

Belem Kulesi

Belem Kulesi, Lizbon Gezi Rehberi

Belem Kulesi, Lizbon

Lizbon Limanında bulunan bu kale, 1515 yılında inşasına başlanmıştır. Kaleye 14 yaş altı herkese girişi ücretsizdir. Kulenin hemen yan tarafında ise Kaşifler Anıtı bulunuyor. Kuleye gelmişken Kaşifler Anıtını da ziyaret edebilirsiniz.

Lizbon Kaşifler Anıtı

Belem kulesinin yakınında bulunan bu anıt oldukça dikkat çekmektedir. Lizbon Kaşifler şehri olarak bilinir. 15. ve 1. yy’da yapılan keşifler sonucu ile şehirde birçok gelişme yaşanmıştır. Gerek denizcilik gerekse medeniyetlerde yaşanan gelişmeler ile birçok ilerlemeler sağlanmıştır. Bu anıtta kaşiflerin sembolü olmuştur.

Lizbon 25 Nisan Köprüsü

Köprü ismini 25 Nisan da gerçekleşen Karanfil Devriminden alıyor. Bu köprü, Kaşifler anıtı ve Belem Kulesine çok yakındır.