Jakarta’da Ne yenilir? Ne içilir?

tarafından
198
Jakarta’da Ne yenilir? Ne içilir?

Endonezya’nın en büyük, en gelişmiş aynı zamanda başkenti olan şehirleridir Jakarta. Ülkenin ekonomik, siyasi ve kültürel merkezlerinden biri olan Jakarta, mutfak konusunda da oldukça geniş yer kaplar. Dünya mutfağını içinde barındırarak zengin tatlara yer veriri. Endonezya’nın gelişmiş şehri Jakarta’ya yolunuz düşerse mutlaka denemeniz gereken birçok değişik ve ilginiz çekecek tatlar bulabilirsiniz. Ayrıca Endonezya halkı ülkemizde olduğu gibi evde yemek yeme kültürü yok denecek kadar azdır. Adeta kültürümüzle zıtlık gösterir. Sokak restoranı oldukça gelişmiş bir yerdir. Dışarı çıktığınızda kolayca yemek yiyecek yerler bulabilirsiniz. Endonezya halkını ekonomik yönden tanımlamak gerekirse orta sınıf yoktur diyebiliriz. Yani ya zenginsin ya da fakir ama herkes aynı yerde yemek yer. Bu sebeple uygun fiyata birçok tatlar deneyebilirsiniz. Çünkü yiyecek-içecek fiyatları oldukça ucuzdur.

Jakarta’da adını bile hiç duymadığınız meyvelerle karşılaşabilirsiniz. Meyve suları ve pirinciyle ünlü bir yerdir. Bunların dışında değişik baharatlarla hazırlanan etleri de yer tutmaktadır. Aynı zamanda ülkenin çoğu Müslüman olduğu için domuz eti kullanılmaz yani bu yönden içiniz rahat olsun diyebiliriz. Jakarta’ya yolunuz düşerse mutlaka denemeniz gereken tatları aşağıdaki yazımızdan bakabilirsiniz.

Unutmadan; bütün bu yiyecekleri görmek ve tatmak istiyorsanız Jakarta uçak bileti almanız yeterli…

Jakarta’nın damak tatları

Martabak

Baharatlarıyla ünlü olan Endonezya’da martabak, çeşitli baharatlarla kıyma haline getirilmiş etlerin üzerine soğan ve yumurta kırılarak hazırlanan değişik ve ilginizi çekecek bir tattır.

Sate

Özel olarak hazırlanan etler marina edilir ve şişlere dizilir. Üzerine ise özel soslar hazırlanarak ilave edilir.

Gado gado

Yöresel yemeklerden biri olan gado gado, yer fıstığı, zencefil gibi özel soslarla hazırlanan pilavın üzerine çöp şişlere hazırlanmış piliç etin üzerine konularak servis edilir.

Bakso

Bakso, bir çeşit köfte türüdür. Fakat bu bildiğimizin dışında diyebiliriz. Bu yiyecek çeşitli soslarla hazırlanır bu yüzden tadı biraz farklı gelebilir.

Hindistan cevizi sütü

Ülkeye özgü olan hindistan cevizi oldukça sevilmektedir. İçi ve sütü sık tüketilir.

Yasemin çayı

Çayın sevildiği bir yer olan Endonezya’da yasemin çayı rağbet görenler arasındadır.

Soto ayam

Tavuk suyu çorbası olan bu yemek içeriği oldukça zengindir. Lahanadan pirinç makarnasına kadar birçok değişik tatlar bulundurur içerinde.