Eindhoven Gezi Rehberi

tarafından
262
Eindhoven Gezi Rehberi

Eindhoven gezi rehberi yazımızda, Eindhoven ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Seyahat rotanızda Eindhoven’a yeşil ışık yakmışsanız, şimdi bahsedeceğimiz ve gezip pişman olmayacağınız  yerleri seyahat defterinize not alınız.

Eindhoven yılın her mevsimi güzel olsa da insanlar genellikle yaz aylarında Hollanda’ya gitmeyi tercih ediyorlar. Bol yağış alan bir kent olan Eindhoven’da yağmur eşliğinde bisikletinizle ufak çaplı dolaşmalarınız sizi dinginleştirecektir. Özellikle bisikletin sık kullanıldığı bu kentte ulaşım aracı olarak bisiklet kiralayabilirsiniz. Kentte dünyaca ünlü festivaller sonbahar ve kış aylarında düzenlendiğinin de altınız çizelim. Eindhoven’a festivaller zamanında gidip hem eğlenebilir hem de şehrin farklı yerlerini gezmeye imkan bulabilirsiniz.

Eindhoven’da gezilmesi gereken yerler

Van Abbe Museum

Dünyanın en ünlü sanat müzelerinden biri Van Abbe Müzesidir. Adını da Henri Van Abbe’den alan müze 1936 yılında kurulmuştur. Kente gelip mutlaka bu sanat müzesini görmelisiniz. Dünyanın dört bir yanından bu müzeye ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Hollandalı bir mimar olan Alexander Kropholler bu binayı tasarlamıştır. Bina taleplere yetersiz kaldığı zamanda ise ek bina yapılması öne sürülüyor. 2003 yılında ise Abel Cahen tarafından 27 metre yüksekliğinde olan ek yapılmıştır. Binana şimdi 9 bin 825 metrekarelik bir alanda ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzenin içerisinde 1000 kadar heykel, 700 kadar tablo ve daha birçok sanat eseri  2 bin 700 eser ziyaretçilere sunulmaktadır. Van Abbe müzesinde dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de sergilenmektedir. Özellikle Pablo Picasso, Wassily Kandinsky ve Piet Mondrian gibi sanatçıların eserlerinde burada görmek mümkün. Müze salı, çarşamba, perşembe, cuma ve pazar günleri saat 11.00 ve 17.00 arası ziyarete açıktır. Müzeye giriş ise ücretlidir. Öğrenciler 6 Euro, yetişkinler ise 12 Euro ödeyerek içeri girmektedirler. Müzede 13 yaş altı çocuklardan ücret talep edilmemektedir.

Philips Stadyumu

Ülkenin en büyük 3. stadyumu olan PSV Eindhoven stadyumu Philips işçileri tarafında kurulmuştur. Philips’in kupalarla dolu muhteşem odalarını görebilirsiniz.

Evoluon Binası

Sanayi Devrimi’nin bir simgesi olarak yapılmış Evoluon Binası mimarinin en önemli yapılarındandır. Philips tarafından firmanın kuruluşu 75. yılın anısına Eindhoven şehrine armağan edilmiştir. Kente gelip bu güzel yerleri gezmenizi öneriyoruz.