Ohri Gezi Rehberi

tarafından
257
Ohri Gezi Rehberi

Ohri gezi rehberi yazımızda, Ohri ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz.  Makedonya’nın en büyük şehirlerinden birisi olan Ohri, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisidir.

Ohri şehri, Ohri gölünün kıyısında kurulmuş olan şirin bir ildir. Her yıl birçok turist Ohri’de ki güzellikleri görmek için Makedonya’ yı ziyaret eder. Ohridlilerin “Tanrı cenneti yaratırken bir parçada Ohrid’e düşmüş” dediklerini duymuşsunuzdur. Gidenlerinde sevdiği bu yer 60 binlik bir nüfustan oluşmaktadır. Ohride 40 adet kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin birçoğu tarihi kiliselerdir. Geçmiş dönemlerde Ohri’den Osmanlının geçmiş olduğunu görmekteyiz. Çünkü şehirde 10 Cami ve 1 tekkede bulunuyor.

Ohri’de Gezilecek Yerler

Ohri Antik Tiyatro

M.Ö 200 yıllarında inşa edilmiş olan bu tiyatro alanının kaç kişilik yapıldığı henüz bilinmemektedir. Tiyatro alanı iki yüksek yeri arasına yapıldığı için rüzgarlardan korunmaktadır. Helenistik döneme ait olan tek tiyatro olan Ohri Antik Tiyatrosu Roma döneminde de kullanılmıştır. Hem de Roma’ da gladyatör dövüşçüleri için kullanılmıştır. Festivaller, tiyatro, oyun, opera, konserler gibi birçok gösteriler burada zaman zaman sergilenmiştir.

Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

Makedon Ortadoks kilisesi olan bu kilise, 13. yüzyılın öncesinde inşa edilmiştir. Ohri gölüne bakan manzarası ve küçük bir balıkçılık yerleşiminin üzerinde bulunmakta. Kilisede Bizans ve Ermeni mimarisine rastlamak mümkün olmakta. Kilisede 1964 yılında restore çalışmaları yapılmıştır. Restore çalışmaları esnasında kilisede freskler keşfedilmiştir.

Samuel Kalesi

Makedonya Cumhuriyeti’nin en başarılı ve adından söz edilen hükümdarı Samuel tarafından yapılan kale, ortaçağın en gözde kalelerinden birisi olmaktadır. Kale eski zamanlarda 1. Bulgar İmparatorluğunun merkezi idi. Makedonya Kralı II. Philip tarafından M.Ö 4. yüzyıllarda bir surun üzerine yapıldığı söyleniyor. Bu kale her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Ohri’nin de eski bir şehir olması insanlara cazip geliyor. Hem Ohri’nin sokakları, doğal güzellikleri gözlemlenirken tarihi yerlerinde atmosferi insanları cezbeden taraf oluyor.

Aziz Yuhanna Kilisesi

Ohri’de bir çok kilise bulunmaktadır. Sarp kayalıklar üzerinde yer alan Aziz Yuhanna Kilisesi Ohri gölüne hakim manzarası ile görenleri büyülüyor.

Holy mary Perybleptos

Kilise ve manastır olarak bilinen bu yer değişik mimarisi ile görülmesi gereken yerler içerisinde bulunuyor.