Dublin’de Gezilecek Yerler

tarafından
222
Dublin’de Gezilecek Yerler

Dünyaca ünlü eğlence anlayışına sahip kent Dublin’de Gezilecek Yerler, gezip görülecek birçok yeri ile turistlerin uğrak noktalarından biri oluyor.

Dublin hemen hemen her mevsim gidilen kentlerden biridir. İnsanların Dublin’i gezmek için 3 veya 4 gününü ayırmaları yeterlidir. Tarihi çeşitliliğin fazla olduğu bölgede ulaşım ağı gelişmiş olduğundan her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İrlanda’nın başkenti olması kenti, Avrupa’nın en iyi tatil destinasyonlarında biri haline getiriyor. Gezilecek yerlerin çoğunluğu kent merkezinde ve merkezin yakınlarında bulunuyor.

1 – St. Patricks Katedrali

Eşsiz mimarisi ile İrlanda’nın gezilecek yerleri içerisinde ilk sırayı katedral alıyor. İç kısmında ve tavanlarında ki işlemeler, gotik mimarinin en güzel örneği diyebiliriz. Şimdilerde ulusal kutlamalar ve başpiskoposluk tarafından idari merkez olarak kullanılmaktadır.

2 – Dublin Kalesi

Kale 1922 yılında kurulmuştur. Kurulma amacı Birleşik Krallık Hükümetinin İrlanda’da ki yönetim merkezi olmasıdır. Kalede “Gelir Müzesini” mutlaka görmelisiniz.

3 – Christ Church Cathedral

1030 yılında inşa edilen katedral, dini törenlere ve taç giydirme törenlerine ev sahipliği yapmıştır. İrlanda tarihinde büyük öneme sahip insanların mezarları, eserleri ve eski yapıtlar katedralin içerisinde sergileniyor.

4 – Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol, 1796 yılında inşa edilmiştir. O dönemlerde idamların gerçekleştiği bir hapishane olarak kullanılmaktadır. 1916 senesinde ” Yükseliş Harekatı” liderlerinin tutulduğu hapishane, şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Hapishane hakkında detaylı bilgileri duymak isterseniz gezi turlarına katılabilirsiniz.

5 – Trinity Koleji

1592 yılında kurulan üniversite Birleşik Krallık’ın en eski 7 üniversitesinden biridir. Üniversitenin içerisinde çağdaş sanat galerisi, jeoloji ve mühendislik içerikli müzeler yer alıyor.

6 – Dublin Zoo

Ailecek keyifli vakit geçireceğiniz Dublin Zoo, 600 den fazla hayvana ev sahipliği yapıyor. 70 dönümlük arazi üzerine kurulu bu alanda, restoran ve hediyelik eşya satan yerlerde bulunuyor.