Alberobello Gezi Rehberi

tarafından
170
Alberobello Gezi Rehberi

Alberobello gezi rehberi yazımızda, Alberobello ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. 15. ve 16. yüzyıldan kalan mimarisi ile turistleri cezbeden şehir Alberobello, seyahat rotanızda keyifle gezeceğiniz bir yer.

İtalya’ya seyahat için gidenlerin çoğunluğu şirin ve güzel yer olan Alberobello’ya mutlaka uğruyorlar. Bunun nedenlerinden bir  tanesi şehirde yer alan trulli evlerine olan merak oluyor. Trulli evlerinin geçmişi 15. yüzyıla kadar dayanıyor. Kentte en eski dönemlerde yerli halk ev yapma çalışmış. Ancak yıkılan evlerin sonrasında kireç taşından konik çatılı trulli evleri inşa edilmiştir. Havalimanında şehir merkezine tren ile 5 – 10 dakika içerisinde ulaştıktan sonra trulli evlerinin olduğu yere yürüyerek gidebilirsiniz.  Evlerin çoğunluğunda insanlara hizmet veren işletmeler bulunuyor. Bunlardan bazıları restoran, kafe ve otel olarak hizmet veriyorlar. Bazı evlerde de yerli halk yaşam sürdürmektedir. Şehrin gezilecek diğer yerleri ise şu şekilde,

Rione Monti

Rione Monti şehirde gezilecek büyük bir caddedir. Bu alanda hediyelik süs eşyaları satılmaktadır. Satış yapmaya çalışan dükkanların esnafları genellikle ısrarcı davranabilmektedirler. Keyif verici olan bu gezide esnafların dükkanlarında trulli kar küpeleri, gümüş takılar, sade ve işlemeli seramik ürünler, çamurdan yapılmış yerel düdüklere denk gelirsiniz. Dükkanların dışında trulliden yapılma tarihi kilisede bu caddede bulunuyor. Hem alışverişinizi yapıp hem de tarihi yerleri gezebilirsiniz.

Museo del Territorio

Kasabanın en gösterişli müzesi Mueso del Territorio’dur. Müze içerisinde yerli halkın geçmiş dönemlerde bulunan tarım aletleri, eski eşyalar, takılar, bina inşasında kullanılan ekipmanlar sergilenmektedir.

Aia Piccola

Alberobello’nun en canlı ve kalabalık caddelerinin yanı sıra Aia Piccola caddesi daha sakin ve az turistin olduğu bir yer. Ancak yürüyerek kasabanın her köşesini keşfe çıktığınızda bu caddenin sakinliğini çok seveceksiniz. Elinizde fotoğraf makineniz varsa koyulun muhteşem fotoğraf kareleri yakalamaya.