Varşova’da Ne Yenir? Ne İçilir ?

tarafından
182
Varşova’da Ne Yenir? Ne İçilir ?

Varşova’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Varşova mutfağında yüksek proteinli yemekler mevcuttur. Bunun yanında maruz kaldıkları Alman ve Macar mutfaklarında olan lezzetleri de ziyaretçilerine sunarlar.

Bölgelerde iklim koşullarının yemek kültürüne etki ettiğini biliyoruz. Varşova mutfağında da soğuk iklimin etkisini görebiliriz. Tarım ürünlerinin azlığından kaynaklı insanlar proteinli besinlerin tüketilmesine daha çok ağırlık vermişlerdir. Ekmek tüketiminin yerini patates almış desek çok doğru olur. Her sofrada ya patates püresi yada kızartması görebilirsiniz. Şehirde sebze ağırlıklı yemekler ise sıklıkla yenilmektedir. Hava koşullarının soğuk olması nedeniyle geçmişten bugüne insanlar eti kurutup saklama yöntemine başvurmuşlardır. Bu yöntem ile her mevsim et tüketimini sağlamışlardır.

Varşova halkı için yemek öğünleri 2 şekilde yapılmaktadır. Birincisi doyurucu bir kahvaltı, ikincisi ise öğle yemeğidir. Kahvaltıda görünen ekmeği diğer öğünlerde pek görmeyebilirsiniz. Sabah kahvaltılarında yumurta, peynir, süt, sosis ve birçok çeşit bulabilirsiniz. Öğle yemekler ise genelde öğleden sonra tüketilir. Et çeşitlerinden, çorba ve salataya kadar renkli bir masaya hakim olacaksınız. Meşhur Varşova yemeklerini birde yakından inceleyelim.

Zapiekanka

Polonya’da en meşhur olan fast- food yemeği Zapiekanka’dır. Şehirde hemen hemen her köşede Zapiekanka dükkanlarını görebilirsiniz. Bu doyurucu lezzet, uzun baget ekmeğinin üzerine sosis, mantar, soğan, peynir, zeytin gibi dilediğiniz yiyecekleri koyup fırına veriliyor.

Pierogi

Polonya usulü mantı olarak nitelendirilen Pierogi, meşhur bir yemektir. Patatesli, kıymalı, peynirli ve reçelli çeşitleri bulunuyor.

Zurek

Zurek en doyurucu lezzetlerden birisidir. İçi boşaltılmış olan bir ekmeğin içerisine koyulan çorba, gerçekten lezzetini sizlere özletecek cinsten.

Golabki

Türk usulü lahana dolmasına çok benzeyen bu yemek sunumu ile de iştahları kabartıyor.

Bigos

Bigos, lahana turşusu ve sosisleri içinde barındırıyor.  Polonya’da bu yemeğe avcı yemeği deniliyor