Valletta Gezi Rehberi

tarafından
174
Valletta Gezi Rehberi

Valletta gezi rehberi yazımızda, Valletta ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Huzurlu atmosferinin yanı sıra dinamik bir yapıya sahip olan Valletta, seyahat severlerin uğrak noktalarından biridir.

Valletta, Avrupa’nın en sevilen duraklarından olmuştur. Renkli gece hayatı, alışveriş yerleri, ünlü restoranları ve tarihi ile gezilmesi gereken bir yerdir. Şövalyelerin şehri olarak nitelendirilen kentte, mimari yapı dikkat çekiyor. Eski birçok binanın rengi sarıdır. Sarı binalarda göze çarpan balkon ve cumbalardır. Şehrin karakteristik özelliğini de bu binalar yansıtmaktadır. Binaların görselliğinden sonra dar sokaklar dikkatiniz çekecek. Yer yer sokak satıcılarını da görebilirsiniz. Adım başı olan kiliselerde şehirde merak uyandıran yapılardır. Barok mimarini göreceğiniz tarihi yerlerden biraz bahsedelim.

1 – Auberge Castille ( Kastilya Hanı )

Eski yıllarda şövalyelere ev sahipliği yapan han, şimdilerde başbakanlık binası olarak kullanılıyor. Kısa bir zaman önce bina restore edilmiştir. Barok mimarisini bu binada fazlasıyla görebilirsiniz.

2 – Trig il Republica ( Cumhuriyet Caddesi )

Şehirde top atış törenleri bu caddede düzenleniyor. Valletta’nın en ünlü caddesi diyebiliriz. Cumhuriyet caddesine yakın olarak Arkeolojik müze bulunuyor. Caddeyi turladıktan sonra müzeleri gezebilirsiniz.

3 – Hagar Qim

Hagar Qim, insanlık tarihinde ilk inşa edilmiş yapılardandır. M. Ö 3800’lü yıllara ait yapılar şehir merkezine 15 kilometre mesafededir. Bu yapıdan çıkarılan arkeolojik kalıntılar Ulusal Arkeolojik Müzesinde sergilenmektedir.

4 – Hal Saflieni Hypogeum

Yerin altına uzanan oda ve tünellerden oluşan Hal Saflieni, neolitik dönemde yaşayan insanlar tarafından yapılmıştır. UNESCO tarafından Dünya Koruma Listesine dahil edilmiştir. Bu gizemli yer altı durağını mutlaka görmeden gelmeyin.

5 – Ulusal Arkeoloji Müzesi ( National Museum of Archaeology )

Kapsamlı ve prestijli müze ziyaretçi akınına uğramaktadır. Müze tarih öncesi çağlara ışık tutarak insanları bilgilendirmeye devam etmektedir.