Varşova Gezi Rehberi

tarafından
153
Varşova Gezi Rehberi

Varşova gezi rehberi yazımızda, Varşova ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Polonya’nın başkenti Varşova, tarihi sokakları, mimarisi ve turistik yapıları ile gezmeye değecek bölgelerdendir.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında büyük darbeler alan şehir, kısa sürede toparlanması ile ismini duyurmuştur. Avrupa’nın kültürünü tam anlamıyla yansıtan şehir, eski şehir bölgesinde tarihi  eserler taşıyor. Kentin birçok sokağında gri büyük binalara rastlayabilirsiniz. Merkezinde ise rengarenk binalar sizleri karşılayacak. Şehrin çevresinde bulunan nehir ve göllerin kış vakitlerinde donduğu görülüyor. Bu güzellikleri görmeniz içinse yaz mevsimini tercih etmelisiniz. Şimdi Varşova’nın gezilecek yerlerinden kısaca bahsedelim.

Kültür ve Bilim Sarayı- Palac Kultury i Nauki

Ülkenin en yüksek yapısı olan bu bina, Sovyet mimarisi ile yapılmıştır. Binanın içerisinde birçok oda bulunmaktadır. Yüksekliği ise 230,5 metredir. Binanın terasından muhteşem manzarayı seyretmeye doyamayacaksınız. Günümüzde birçok tiyatro, konser, konferans ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Giriş ise ücretsizdir. Ancak terasa çıkıp manzara seyretmek 20 Zloty’dir. Hediyelik eşya alacaksanız küçük alışveriş yerleri sizleri bu yerde karşılıyor olacak.

Stare Miasto – Eski şehir

İkinci Dünya Savaşında yıkılan bu bölgede 1980’li yıllarda yeniden yapılandırma çalışmaları başlamıştır. Eski şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesinde korumaya alınmıştır. Varşova Tarihi Müzesi de bu alanda bulunuyor.

Kraliyet Kalesi – Zamek Krolewski

Polonya’nın resmi makamı olarak kullanılan bu kale, 13. yüzyıldan kalmadır. Ziyaretçilere açılmış olan yapının içerisinde kraliyet ailesine ait olan eşya ve odalarda yer alıyor.

Lazienki Parkı

Lazienki Parkı, 18. yüzyıl kraliyet parkıdır. Mimarisi ile çok ilgi gören bu park, muhteşem görünümü olan bir bahçeye sahiptir.

Wilanow Sarayı

1683 yıllarına kadar dayanan tarihi geçmişi olan sarayın içerisinde III. Jan Sobieski yaşamıştır. Kralın odası sarayın en üst kısmında bulunmaktadır.