Valetta’da Ne Yenir?

tarafından
160
Valetta’da Ne Yenir?

Valetta’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Tamamen Akdeniz mutfağı üzerine kurulu olan Valletta mutfağı, sizleri lezzetli yemeklerle buluşturuyor.

Valletta bir Akdeniz şehridir. Bu yüzden Akdeniz mutfağına oldukça hakimdir. Lezzetli yemekler ve geleneksel tatlar Valletta mutfağında vazgeçilmezler arasındadır. Şehir genellikle tarihi geçmişi ile gündeme gelir. Valletta Malta’nın başkenti olması sebebiyle turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerdir. Turistlerinde uğrak noktası şehrin, tarihi yapıları ve tarihi geçmişidir. Ancak tarihi sokakları gezerken enfes yemeklerden tatmamak olmaz. Et, sebze yemekleri mutfağa hakimdir. Taze deniz mahsulleri ise mutfağın vazgeçilmezidir. Bizlerde Valletta mutfağına listemizde yer verdik.

1 – Soppatal Arma ( Dul Kadın Çorbası )

Malta’nın en geleneksel yemeği Soppatal Arma çorbasıdır. Çorbanın ismi Türkçe de dul kadın anlamına geliyor. Çorbanın yarım yüzyıllık tarihine bakacak olursak eskiden fakir dul kadınların yaptığı bir yemek olduğu görülüyor. Valletta’da çorbalar yemeklerden önce servis edilmiyor. Doyurucu bir yemek olarak görülen çorbanın yanında haşlanmış yumurta veya küçük peynirler veriliyor.

2 – Tortatal Lampuki

Valletta sokaklarında “Lambukaa” diye bağıran sokak satıcılarına rastlayabilirsiniz. Popüler balık olan bu tür,fırında domates ve diğer sebzelerle bütünleştirilip pişiriliyor.

3 – Timpana

Timpana yemeğinin Sicirya mutfağından Valletta mutfağına geçtiği söyleniyor. Penne şeklinde olan makarna ile hazırlanan yemek, yumurta ve peynirle harmanlanıyor.

4 – Pastizzi

Akdeniz adaları ve Malta’da lezzetli bir atıştırmalık Pastizzi’dir. Kruvasanı andıran görüntüsü iştihanızı kabartıyor.

5 – Fenkata

Ortaçağ’da tavşan eti keşfedildikten sonra sıkça tüketilen bir yemek haline geliyor. Sonraki yıllarda av yasağı gelmiş olsa da 18. yüzyılın başlarında bu yasak kaldırılıyor. Şimdilerde Fenkata geleneksel bir lezzet olarak ” ulusal yemek ” unvanını almıştır.

6 – Aljotta

Valletta’da çok sevilen Aljotta, bol sarımsaklı olan, içerisinde balık ve domates içeren sıcak bir çorbadır. İlk olarak Malta şövalyeleri tarafından yapılmıştır.