Vilnius’da Ne Yenir?

tarafından
166
Vilnius’da Ne Yenir?

Vilnius’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Litvanya mutfağında soğuk iklim sebebi ile pancar, patates ve havuç yemeklerde kullanılan başrollerdir.

Vilnius’da tarihi yemeklerin halen yapıldığına şahitlik edebilirsiniz. Yemek çeşitlerinin birçoğunda patates ve pancar türleri kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise soğuk iklim olmasıdır. Ancak insanların diğer farklı lezzetlerden de mahrum kaldığını düşünmeyin. Alman ve Macar yemek kültüründen olan esintileri Litvanya mutfağında görebilirsiniz. Kırmızı eti fazla tüketen insanlar, bu besini sebzelerle harmanladıklarında iştah kabartıcı sunumlarda bulunuyorlar. Atalarından torunlarına bırakılmış olan listemizdeki Litvanya yemekleri sizlerin beğenisini kazanmaya hazır.

1 – Kepta Duona

Kepta Duona, ekmek kenarlarının kızartılıp peynir sosu ile servis edildiği güzel bir atıştırmalıktır.

2 – Zeplinler

Zeplinler bir diğer adı ile Cepelinai Litvanya’nın meşhur yemeklerindendir. Patateslerin içleri köfte harçları ile dolduruluyor. Sonrasında kızartılan patatesler servise hazır hale getiriliyor.

3 – Burokeliu Sriuba

Ana yemeklerden önce tercih edilen bu çorba kırmızı rengi ile oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. İçerisinde soğan, pancar, patates, havuç, gibi sebzeler bulunuyor.

4 – Chilled Borscht

Pancar ve kefiri hiç bir arada yediniz mi ? İşte bu yemekte iki lezzet birleştirilip sizlere sunuluyor.

5 – Fried Curd Cakes

Film keyfi yaparken minik atıştırmalıkları canınız istiyorsa, bu tarifi denemelisiniz. Lor peynirlerinin tuzlu keklerle bütünleştirilmiş hali, sizleri tok tutacaktır.

6 – Raguolis

İçi boş hamurda dışı ise vanilyalı sosla hazırlanan yiyecek, özel gün kutlamalarında sıkça tüketiliyor. Yılbaşı, doğum günü ve düğünlerin vazgeçilmezleri arasında.

7 – Grybukai

Mantar şeklinde olan kurabiyeler, sokak satıcıları ve kafelerde sürekli bulunan bir lezzettir. Hindistan cevizi ve tarçınlı tatları ise insanların beğenisini kazanıyor.

8 – Zagareliai

Zagareliai, kızartılmış hamurların pudra şekeri ile servis edildiği, çayların yanına eşlik eden bir tattır.