Tiran’da ne yenir, ne içilir?

tarafından
237
Tiran’da ne yenir, ne içilir?

Tiran’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Yunanca’da mutlak güç sahibi yönetici anlamına gelen Tiran, Arnavutluk’un başkentidir. Aynı zamanda bilim ve sanat şehri olan Tiran, mutfağında da oldukça lezzetli şeyler sunmaktadır. Zamanında Osmanlı topraklarında olmasının da etkisiyle, Türkiye’den Tiran’a gitmiş birisi, mutfağında hiç yabancılık çekmez.  Türk mutfağına ait lezzetleri de bulabileceğiniz Tiran’da, kendine özgü yemekler tatma şansına da sahipsiniz. Üstelik Tiran, damak tadı olarak kendisine özgü yemeklerinde de Türkiye’deki birine hitap ediyor. Tiran ziyaretinde, denemeniz gereken lezzetler şöyle;

Unutmadan; bütün bu yiyecekleri görmek ve tatmak istiyorsanız Tiran uçak bileti almanız yeterli…

Tiran Gezi Rehberi

Tiran’da ne yenir?

Kestaneli etli tavuklu dana

Kestaneli etli tavuklu danada, sadece bir et çeşidi bulunmaz. İçerisine farklı etler konulur ve bunun yanı sıra, yemeğe asıl farklılık katan şey içerisine kestane de konuluyor olmasıdır.

Fırında pırasa

İsminde sadece pırasa olsa da, Fırında pırasanın içerisinde et de bulunur. Kavrulmuş pırasa ve etin fırına verilerek pişirildiği bir yemektir.

Elbesan Tava

Yöresel yemeklerden birine örnek Elbesan Tava’dır. Elbesan Tava, kemikli kuzu etinden yapılır. Kemikli kuzu eti haşlanır ve yoğurtlu bir sosa batırılarak fırında pişirilir.

Ciğer

Ne kadar Türkiye’de ismi Arnavut ciğeri olarak geçse de, aslında Aranvut’ta çok yaygın bir yemek değildir. Fakat meze olarak bulabilirsiniz.

Pita (Filiya)

Pita, krepe benzer sıvı bir hamurun hazırlanıp pişirilmesiyle yapılır.

Patates salatası

Türkiye’de de yapılan, içerisine taze soğan, patates, maydanoz, biber konulan salatadır fakat tek farkı, Tiran’da içerisinde yumurta da olur.

Tarator

Yoğurt ve salatalıkla yapılması nedeniyle, bir tür cacık olarak nitelendirilebilir.

Rakı

Arnavutluk’un geleneksel içeceği rakıdır. Arnavutluk ziyaretinizde, ev yapımı rakılar tadabilirsiniz.

Krem karamele

İçerisinde yumurta, şeker ve süt olan bu tatlı fırında pişiyor ve üzeri kızarana kadar bekletiliyor.