Riga’da Ne Yenir?

tarafından
169
Riga’da Ne Yenir?

Riga’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Riga’da değişik lezzetler göreceğinizi ve bu lezzetleri tatmadan seyahatinize devam etmemenizi öneririz.

Letonya sınırları içerisinde yer alan Riga, turistik yerlerden biridir. Her yıl birçok kişi Letonya ziyaretlerinde Riga’ya gelerek farklı kültürleri bir arada görürler. Riga’nın resmi dili Letonca olmaktadır. Letonca’nın dışında Polonyaca ve Rusça da sıkça konuşulan diller arasında yer almakta.

İnsanların iletişim dışında merak ettikleri bir diğer önemli hususta tabi ki yemek çeşitleri olmakta. İp ucu verelim ki Letonya yemekleri içerisinde sebze ve tahılları sıkça bulabilirsiniz.

1 – Griki

Griki, ülke mutfağı içerisinde geleneksel yemeklerden birisidir. Karabuğday ile yapılan yemekte yer yer patlıcanda kullanılıyor. Yerli yemekleri merak edenler için iyi bir başlangıç diyebiliriz.

2 – Piragi

Hamurlu lezzetlerin sevildiği şehirde piragi de ilgi gören hamur işlerinden birisi. Yarım ay şeklinde yapılan bu lezzet, soğan ve sarımsakla bütünleştirildiğinde masadan doyup kalkmanızı sağlıyor.

3 – Frikadelu Zupa

Kış aylarının vazgeçilmezi olan çorba Zupa, küçük köftelerle birleştiriliyor. Ortaya çıkan bu lezzet şehirde çok seviliyor.

4 – Siyah Ekmek

Letonya’da gelişmiş olan ekmek kültürü sayesinde birçok ekmek çeşitlerine rastlayabilirsiniz. Siyah ekmek bu çeşitlerden bir tanesi. Başkentte popüler olan siyah ekmek en çok tüketilen ekmeklerden biri konumunda.

5 – Silke ar Biezpienu

Silke ar Biezpienu süzme peynir çeşitlerinden biridir. Letonya’da salata ve sabah kahvaltıları yanında tüketilir.

6 – Bira

Şehirde birbirinden farklı birçok bira çeşidi bulunmaktadır. Ünlü bira çeşitlerini Riga’da deneyebilirsiniz.

7 – Bezelye Çorbası

Letonya’da bezelye çorbasının ayrı bir yeri vardır. Beğenilerek tüketilmesinin yanı sıra ana menüden önce tercih edilen iyi bir başlangıç yemeğidir.

8 – Biesu Zupa

Kırmızı rengi ile dikkat çeken çorba, rengini pancardan almaktadır. Ülkenin ise geleneksel yemekleri arasındadır.