Riga Gezi Rehberi

tarafından
165
Riga Gezi Rehberi

Riga gezi rehberi yazımızda, Riga ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Riga seyahatinizde bambaşka deneyimler edineceğinizi ve şehirde yer alan tarihi güzelliklere hayranlık duyacağınızı söyleyelim.

Riga Dünya’nın huzur verici şehirlerinden birisi olarak nitelendiriliyor. Bu güzel şehre seyahat ettiğiniz vakit,  zamanınızı en iyi şekilde değerlendireceğinizden bahsedelim. Ayrıca gezilip görülmesi gereken yerlerin ön araştırması içerisindeyseniz pişman olmayacağınız yerlere listemizde yer verdik. Riga’nın tarihi yerlerinin yanı sıra anıt, kilise, müze gibi yerlerin sanatsal yönleri beğeninizi kazanacak. Şehri keşfetmek için öncelikle nehir kıyısında yapacağınız kısa bir yürüyüş ile başlayabilirsiniz. Her iki kıyı boyunca akan nehir huzur verici doğrusu. Mistik bir havanın hakim olduğu bölgede dinlenmeyi hak ediyorsunuz. Şimdi şehrin gezilmesi gereken gözde yerlerinden kısaca söz edelim.

Riga uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Riga uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1 – Riga Katedrali

Riga Katedrali çoğu zaman Dome Katedrali olarak da adlandırılıyor. Katedral, Baltık ülkelerinin en büyük Orta Çağ kilisesidir. Geçmişten bugüne birçok mimari onarımdan geçen kilise eski orijinal görünümünü yitirmiş gözüküyor. 1211 yılında törenle açılan katedral, 1710 Rigs kuşatmasında büyük hasar görmüştür. En son restorasyon çalışmaları 2011 yılında gerçekleştirilmiştir. Navigasyon Tarihi Müzesi de bu katedralin içerisinde yer alıyor.

2 – Riga Kalesi

İsveçliler tarafından inşa edilen kale, şehrin doğal güzellerini buradan görmenize imkan sağlıyor. Kalenin asıl tarihi Riga ve Livonya Tarikatı arasında yapılan bir çatışma sonrasında inşa edilmesine dayanıyor. Sonraki yıllarda ise kaleye eklemeler yapılmaya devam edilmiştir.

3 – Riga Bourse Sanat Müzesi

Müzenin tarihi geçmişi 1920 yıllarına kadar uzanmakta. Müzenin önemli yanlarından bir tanesi ilk kez Devlet Sanat Müzesi olarak kurulmuş olmasıdır. Müzede olan ilk koleksiyon parçaları ise Riga’da yaşayan yaşlı tüccarlar ile belediye başkanlarından toplanmıştır.

4 – Özgürlük Anıtı

Letonya’da bağımsızlık savaşı ardından hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılmıştır. Anıtın yüksekliği 42 metredir.

5 – Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi

Letonya tarihine yolculuk yapacağınız bu müze, doğası ile de sevilen bir yer. Turistlerin ilgisi ile karşılaşan bu yerde eski dönemlerde yaşanılmış evler ve çitlere de rastlayabilirsiniz.