Tallinn Gezi Rehberi

tarafından
184
Tallinn Gezi Rehberi

Tallinn gezi rehberi yazımızda, Tallinn ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz.  Estonya’nın ana liman kenti Tallinn, tarihi mekanları ile sizleri Orta Çağa götürecek. Bu tarihe şahitlik etmek isteyenler için yazımızda gezilecek yerleri listeledik.

Tallinn, aktivitelerin olduğu ve insanların değişik bir deneyim yaşayacağı bir yerdir. Estonyalılar şarkı söyleyen bir toplumdur. Şehre yaz aylarında gittiğiniz zaman müzik gruplarının konserlerine sıkça denk gelirsiniz .Kentte her yıl müzik festivalleri düzenleniyor. 1981 yılından itibaren bu gelenek devam etmektedir. Özellikle temmuz ayının son haftası müzik festivallerinin en yoğun dönemleri oluyor. Kasım ayında ise film festivalleri düzenleniyor.

Ülkede konuşulan dil Estonca’dır. Ancak Rusça, İngilizce,Fince ve Almanca’da  konuşulan bir diller arasındadır. Şehrin tarihi geçmişini anlamak ve gözde yerleri ziyaret etmek için önceden gezilecek yerlerine göz atmanızı öneririz.

Tallinn uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Tallinn uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1 – Aleksander Nevsky Ortodoks Katedrali

Tallinn’in en eski Ortodoks Katedralidir. Eski olmasının yanı sıra en gösterişli katedraldir. 1894 yılında inşa edilmiştir. Katedral 13. yüzyılda Aleksander Nevsky ismini almıştır.

2 – Ana Meydan – Pazar Yeri

Tallinn’in en işlek yeri Ana meydandır. Düzenlenen festivallerin çoğu burada gerçekleştirilir. Noel zamanı yaklaştığında göz alıcı pazarlar bu meydanda kuruluyor. 1441 yılında ise ilk Noel ağacı bu meydanda kurulmuştur.

3 – Toompea Kalesi

Kale, 1767- 1773 yılları arasında barok mimarisi ile inşa edilmiştir. Şimdilerde kale, Estonya Parlamentosunu ağırlıyor.

4 – Kumu Modern Sanat Galerisi

2006 yılında açılmış olan galeri, Estonya’nın büyük sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

5 – St. Catherine Manastırı

Şehrin en eski yapısı olduğu iddia edilen manastır, 1246 yılında inşa edilmiştir. Geçmişte manastırın kendine ait hastane ve bira üretim hanesi bulunuyormuş. Ancak sonraki yıllarda Lutheryenler manastırı yıkmışlar. Günümüzde manastır turistler tarafından sadece mayıs ayından eylül ayına kadar ziyaret edilmektedir.