Canberra’da Ne Yenir?

tarafından
223
Canberra’da Ne Yenir?

Canberra’da ne yenir, ne içilir gibi bir çok soruya bu yazımızda cevap bulabilirsiniz. Avustralya mutfağı diğer ülke mutfakları gibi merak edilen ve sevilen mutfak lezzetlerinden oluşmaktadır.

Avustralya’nın Canberra şehrinde genel olarak et yemekleri yaygındır. Ülke genelinde et yemeklerinin çeşitleri çok olmasının sebebi hayvancılığın gelişmesinden kaynaklanmaktadır. En çok tüketilen yemekler ise timsah eti ve kanguru etidir. Kertenkele eti de yerli halkın tercih etmiş olduğu diğer yemekler içerisinde yer alıyor. Okyanus kıtasında bulunan bu ülkede balık tüketimi de oldukça fazladır. Lüks restoranların yanı sıra sokaklarda da lezzetli yiyecekler satılmaktadır.

Canberra Yemekleri

Kanguru ve timsah eti

Kanguru ve timsah eti lüks restoranlarda servis edilen yemek çeşitlerindendir.

Barbekü

Barbeküler hemen hemen her etkinliklerde servis edilmektedir. Barbeküler genellikle etlerin yanında verilmektedir. Diğer yemek çeşitlerine göre bu yiyecek daha uygun satılan bir yemektir. Uygun yiyecekler içerisinde meyve ve etler halka açık yerlerde daha uyguna satılmaktadır.

Mavi yengeç

Okyanus kıtasında olan bu ülke, deniz ürünlerinin en çok satıldığı ve yemeklerde kullanıldığı yerlerden birisidir. Mavi yengeç yemeği de değişik bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Lüks restoranlarda servis edilen bu yemek oldukça beğeni kazanıyor.

Rye

Ülkenin geleneksel ekmeği olan Rye, çavdardan yapılan bir ekmektir. Beyaz unla yapılmış olan ekmeklere göre biraz daha ağır olan bu ekmek türü sevilen bir lezzettir.

Schnitzel

Avustralyalıların en özel yemeklerinden olan Schnitzel, dana etinden yapılan bir yemektir. Dana etinden yapılan bu yemek eğer dana eti bulunmazsa tavuk etinden de yapılsa lezzetli olmaktadır.

Pavlova

Dışı çıtır çıtır olan içi yumuşak olan tatlı meyvelerle servis edilmektedir.

Barramundi

Kırmızıu chili biberi ve soya sosunun harmanlanıp servis edildiği bu yemek fırında pişirilerek muazzam bir tat ile bütünleşiyor.

Meat Pie

Avusturya’nın milli yiyeceklerinden birisi olan Meat Pie, bir tarttır. Ancak diğer tartlardan oldukça farklıdır. Bu tartın içerisinde isminden de anlaşılacağı üzerine et bulunmaktadır. İçine küçük soğanlar doğranıp küçük doğranmış etler ile harmanlanır. Üzeri soğan ile kapatılan bu yemek servis edilmeye hazır şekle getiriliyor.