Mekke’de Gezilecek Yerler

tarafından
171
Mekke’de Gezilecek Yerler

Mekke’de Gezilecek Yerler listesinde İslam dininin kutsal topraklarından bir tanesi olan Mekke’de, İslam tarihi için önem arz eden yerler bulunuyor.

Mekke, Suudi Arabistan’da Hicaz bölgesinde yer alıyor. İslamiyet’in Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) 571 yılında bu topraklarda dünyaya gelmiştir. Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği Mekke’de gezilecek birçok cami ve dağlar bulunmaktadır. Camilerin İslam tarihi için önemi büyüktür. Mekke 4 bin yıldır yerleşim yeri olduğu için Suudi Arabistan’ın en büyük merkezlerinden bir tanesidir. 850 kilometrekarelik alana sahip olan şehrin nüfusu 1.5 milyondur. Turistik ve gezilmesi gereken yerlerin tamamı Müslümanlar için olsa da tüm din mensuplarının keşfedeceği bir çok yeri vardır. Mekke’de gezilecek yerler listesi

 

 1. Mescid-i Haram

  Mescid-i Haram Türkçede ” Hürmetli Mescit” olarak çevriliyor. Mescit, kentin merkezinde Kabe’yi çepeçevre sarıyor. 361 metrekarelik alanı kapsıyor. Mescit Kuran-ı Kerimde 16 kere anılmıştır. İslam mimarisine ait en önemli yapılardan biri olan Mescid-i Haram MS 638 yılından günümüze kadar hizmet veren Mescid-i Haram şehrin gezilmesi gereken en önemli yerleri arasında sıralanıyor.

 2. Kabe

  13 metre yükseklipe sahip olan Kabe MÖ 800 yıllarında yapılmıştır. Milyonlarca Müslüman Kabe’yi görmek için Mekke’yi ziyaret ediyorlar. Kabe’nin önemi büyüktür. Dünyanın her yerindeki Müslümanlar namazlarını Kabe yönünde gerçekleştirmektedirler. Milyonlarca hacı adayı Kabe’nin etrafını sağdan sola doğru dönerek tavaf görevini gerçekleştirmektedirler.

 3. Nur Dağı

  Celeb-i Nur ismiyle de anılan dağ, şehrin merkezine 6 km uzaklıktadır. Hz. Peygambere Hira mağarasında vahiy geldiği için bu alan önemli yerlerdendir. İlk vahyin indiği yer bu dağ olduğu için adını Işık’tan alarak Nur Dağı olarak adlandırılmıştır. 642 metre yüksekliğe ve 179 metre genişliğe sahip Nur Dağı Mekke’de gezilmesi gereken yerler arasında.

 4. Arafat Dağı

  Mekke’ye yaklaşık olarak 25 kilometre mesafe uzaklıkta olan Arafat Dağında Hz. Peygamber Muhammed’in vefat etmeden önce veda konuşmasını yaptığı yerdir. Hacılar Arefe gününde Arafat dağına çıkmaktadırlar.

 5. Hira Mağarası

  Hz. Muhammed’in bir dönem yalnız kalmayı tercih ettiği mağaradır. İslam’ın doğduğu ve Hz. Muhammed’e 40 yaşındayken ilk vahyin indiği yer bu mağaradır.

 6. Mina

  Hacı adaylarının kurbanlarını kestikleri yer ve Hac görevlerinden birisi olan taşlama alanları Mescid-ül Hayf Mina’da bulunuyor.