Machu Picchu Ne Yenilir Ne İçilir

tarafından
170
Machu Picchu Ne Yenilir Ne İçilir

Dünya genelinde yayılmaya başlayan ve farklı lezzetli yemeklere sahip Peru mutfağı Machu Picchu Ne Yenilir Ne İçilir

Machu Picchu, Peru’nun gizemli kenti olarak bilinir. Tarihi olarak İnka topluluğunun yaşam sürdürdüğü antik kent günümüzde insanlar tarafından merak edilmektedir. Hem tarihi yapıları görmek hem de farklı lezzetler denemek için Machu Picchu kentine mutlaka ziyaret gerçekleştirmelisiniz. Bölgede patates ve yemekleri vazgeçilmezler arasındadır. Dünya genelinde 5.000 adet patates çeşidi olduğu ve bunların 4.000 tanesinin Peru’da yetiştiğin söylenmekte. Bu yüzden patates hem çok tüketiliyor hem de yemek çeşitlerinde sıkça kullanılıyor.

Machu Piccu yemekleri;

 1. Ceviche
  Deniz ürünleri kentte sıkça tüketiliyor. Ceviche’de deniz ürünlerinin çiğ olarak bir araya geldiği yemektir. Yemeğin içerisinde soğan, limon suyu, kişniş ve acı biber ilave ediliyor. Başlangıç olarak tercih edilebilir bir yemektir.Kızartılmış mısır taneleri akşam yemeklerinin yanında ek atıştırmalık olarak sunuluyor.
 2. Papa a la Huancaina
  Baharatlı lahana, kremalı peynir sosu ve haşlamış patatesten oluşan lezzettir. Yemeğin yatağına haşlanmış patates serilir, üzerine harcı ilave edilir.
 3. Arroz Chaufa
  Peru genelinde farklı yemek kültürlerinin etkileri görülüyor. Machu Picchu’da bu kültürden etkilenen bölgelerdendir. Arroz Chaufa Çin mutfağından esinlenilmiş bir yemektir. Kızartılmış pirinçler etin soya sosu ile pişirilir. Çeşitli sebze ve yumurtanın da eklendiği görülüyor.
 4. Lomo Saltado
  Doyurucu akşam yemeği olan Lomo Saltado, bonfile et parçalarından yapılır. Ete eşlik eden soğan, domates, acı biber baharatlarla soteleniyor.
 5. Pachamanca
  Pachamanca farklı pişirme tekniği kullanılan bir yemektir. Zemine gömülü olan kayaların arasında pişirilir. İçerisinde otlarla bütünleştirilmiş etler ve sebze çeşitleri bulunur.
 6. Cuy
  Kobay faresinin kızartılarak servis edilmesi Peru çevresinde yaygındır.