Lviv Gezi Rehberi

tarafından
321
Lviv Gezi Rehberi

Lviv gezi rehberi yazımızda, Lviv ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Ukrayna’nın kalabalık şehri Lviv, tarihten bugüne kiliseleri, müzeleri ve opera binası ile kültür başkenti konumundadır.

Lviv şehir UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine eklenmiş bir yerdir. Tam bir kültür başkenti olan bu yerde birçok tarihi eser ve yapıtlar bulunmaktadır. Şehir için % 80’i kadın denilen bilgilerde gerçeklik barındırmamaktadır. Eskiden Polonya’ya ait olan bu yer sonraki yıllarda Ukrayna’ya dahil olmuştur. Lviv’de gezebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Özellikle kilise ve opera binası önemli baş yapıtlar içerisinde yer alıyor.

Lviv’de Gezilecek Yerler

Rynok Square

Rynok Square şehrin en ünlü meydanıdır. Meydanın 500 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Meydan Alman tarzı bir sistemle oluşturulmuştur. Meydanın hemen hemen her köşesinde mitolojik heykellerle rastlaşabilirsiniz. Meydanda bulunan belediye binasına çıkabilir, en üst katta Lviv manzarasını izleyebilirsiniz. Lviv’e gelip bu meydana uğramadan gitmeyin.

Latin Katedrali

Eski çağ mimarisine hakim olan yapıtların burada olması oldukça ilgi çekiyor. Özellikle barok ve gotik mimarisinin kullanıldığı kiliseler ilgi odağı oluyor. Ancak bu yerde çekim yapmanız yasaktır.

Opera Binası

Opera binasında dünyaca ünlü oyunlar halen sergilenmektedir. Güzel bir mimari yapısı olan binayı ziyaret edenlerin sayısı oldukça fazladır. Avrupa’nın en önemli opera binası olarak bilinen bu yerde, opera performansları 18 yy. dan bu yana düzenlenmektedir.

Lviv Ermeni Katedrali

Ermenilerin 14 yy’da inşa ettikleri bu kilise oldukça büyük bir kilisedir. Burada yaşamış Ermenilerin birçoğu Azerbaycan’dan gelmiş olanlardır. Lviv’e gidip bu büyük kiliseyi görmenizi tavsiye ederiz.

Potocki Sarayı

Lviv’in tarihi eserlerinin sergilenmiş olduğu saray, barok tarzı ile inşa edilmiştir. Mimarisinin bir hayli dikkat çektiği yapıtın Fransız bir mimar tarafından yapıldığını söyleyelim.

St. Olha and Elizabeth Kilisesi

10 grivna ödeyerek kiliseyi gezip, şehrin manzarasını görmek için kilisenin solundan yukarı doğru yürüyorsunuz.