Liverpool’da Ne Yenilir Ne İçilir?

tarafından
153
Liverpool’da Ne Yenilir Ne İçilir?

Zengin ve çok çeşitli menüye sahip olan Liverpool’da Ne Yenilir Ne İçilir? Mutfağı, İngiltere’nin yemek lezzeti sunan şehridir.

Liverpool geçmiş dönemlerden beri ticaret ile içli dışlı olduğu için farklı ülkelerle kültürel etkileşim içerisinde girmiştir. İnsanların yemek çeşitleri ülkelerde arasında yaygınlaşmaya başlamıştır. İngiltere’de farklı etnik gruplardan mutfağına yeni lezzetler katan bir ülkedir. Liverpool, liman kenti olmasından kaynaklı deniz ürünlerine mutfağında büyük oranda yer verir. Onun dışında et çeşitleri sevilerek tüketilir. Beş çayı adı verilen ikindi yemeği İngiltere genelinde çok yaygındır. Bizde yapılan gün toplanmaları ülkede, ikindiden sonra yapılan beş çayı olarak yaşanılıyor.

Sebze çeşitleri yemeklerde boy gösteren diğer besinlerdir. Özellikle pancar, mor lahana, patates, havuç, kırmızı lahana çok sık görebileceğiniz sebzelerdir. Et ile sebzelerin aynı yemekte buluşturulduğu birçok lezzet vardır. Ülke genelinde en çok alkol tüketimi Liverpool’da gerçekleşiyor. Her yıl düzenlenen yemek festivallerine katılabilir, farklı lezzetleri yerinde deneyimlersiniz. İşte sizleri çin hazırladığımız Liverpool’da Ne Yenilir Ne İçilir listesi;

 1. Fish & Cips
  Çıtır çıtır servis edilen fish cips, kızartılmış balık ve patatesin bir araya gelmesiyle oluşan enfes bir atıştırmalık. Yemeğin içerisine bazen bezelyede konuluyor. Kentte, patates tüketimi fazladır. Fırında patatesten kızartılmışına, püresinden haşlanmasına birçok şekilde sevilerek tüketiliyor.
 2. Scouse
  Scouse yemeği geleneksel bir güveç yemeğidir. İngilizler bu yemeği, 19. yüzyıldan bu yana severek yiyor.
 3. Salt Beef Bagel
  Bagel adı verilen ekmeği içerisine tuzlu etin koyulması ile yapılan bir yemek. Hamburger görünümüne sahip olup insanları iştaha getirmeyi başarıyor.
 4.  İngiliz çayı
  Günün her saatinde ve ikindi vakti yaptıkları beş çayı saatlerinde tüketilen çaydır. İçerisine isteğe göre süt katabilirsiniz.
 5. Sunday Rosat
  Geleneksel yemeklerden bir tanesi de Sunday Rosattır. Fırında pişirilmiş dana eti, hindi eti veya domuz etinden yapılıyor. Yemeğe haşlanmış sebzeler eşlik etmektedir.