Kuveyt Ne Yenilir Ne İçilir?

tarafından
174
Kuveyt Ne Yenilir Ne İçilir?

Orta Doğu yemeklerinin lezzetliliğini taşıyan şehir Kuveyt Ne Yenilir Ne İçilir? Zengin olan bir mutfağa hakimdir.

Kuveyt Hindistan, Arabistan ve önemli çevre komşularının ticaret yollarının üzerinde bulunuyor. Bu konumundan dolayı farklı lezzetlere, yaşayış biçimlerine ve gelişime açık hale gelmiştir. Komşu ülkelerinin yemek çeşitleri Kuveyt’e de yansımıştır. Ülkeye pirincin nasıl girdiğine dair kısa bir bilgi vardır. Hint tüccarlarla yapılan ticarette, Kuveytli halk vermiş oldukları ürün karşılığında pirinç talep  ediyorlarmış. Böylelikle pirinç tüketimi bölgede yayılmaya başlamıştır. Ancak Kuveytliler pirinci tek başına tüketmiyorlar. Yemeklerin yanına yada mezeler ile birlikte tüketiliyor. Ülkenin üç tarafında denizlerle çevrili olduğu için balık ve diğer deniz ürünleri sıkça tüketiliyor. Kuveyt mutfağında öne çıkan balık çeşitleri ise; Shehen, Beyah, Zubadi, Gugurfan, Wahar, ve Chanad’dır. Fırında, buharda, ocakta pişirilerek yenilir.

Kahvaltılarda klasik olarak peynir, zeytin, yumurta, ekmek olmazsa olmazlarıdır. Son zamanlarda kızartılmış et, sabah kahvaltısı masada yerini almaya başlamıştır. Tatlıların genel malzemesi hamur işidir. Gülsuyu ve hurma ile yapılan tatlılar bölgenin en popüler tatlılarının malzemeleridir. İşte Kuveyt Ne Yenilir Ne İçilir;

 1. Mutabbak
  Bölgenin en meşhur yemeğidir. Tavukla pirinçlerin birlikte pişirildiği doyurucu bir yemektir.
 2. Lahm Bilbayd
  Yumurta ve kıymanın bir arada geldiği bu lezzet, pide üstüne koyularak servis ediliyor.
 3. Kakukeli Kahve
  Acımsı bir tadı olan kahve, kakukeli ile birlikte karıştırılarak yapılır.
 4. Basal Mahshi
  Soğanların içi baharatlarla harmanlanmış kıyma ile doldurulur. Basal Mahshi’nin yanında yoğurt ve farklı mezeler sunulabilir.
 5. Shawarma
  Türkiye meşhur olan döner, Kuveyt Devletinde shawarma ismini almıştır. İnsanlar tarafından sevilerek yeniliyor.
 6. Marag
  Marag, içerisinde kuzu etine yer veren baharatlı bir yemektir.
 7. Harees
  İri taneli buğdayların püre kıvamına getirilerek pişirilmesi ile hazırlanır. Yemeğin ortasına eritilmiş tereyağı ilave edilir.