Hong Kong’da ne yenir, ne içilir?

tarafından
200
Hong Kong’da ne yenir, ne içilir?

Bilindiği üzere, Asya mutfağı oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Bununla birlikte, pek alışık olmadığımız damak zevkleri yanında, bambaşka deneyimlerle karşılaşıp, yedikten sonra bayılacağınız yiyecekler de var. Sizler için Hong Kong’un popüler yiyeceklerini sıraladık.

Hong Kong Yemekleri

Noodles

Hong Kong denince akla gelen ilk yiyecek Noodles’dır. Dolayısıyla Asya kültüründe popüler bir yemek olan erişte, Hong Kong’da bir başka yapılır. Ayrıca her damak zevkine uygun, oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Yani Noodles sayesinde, bu şehirde aç kalmanız pek mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda caddelerden tutun da sokak aralarında bile bulabileceğiniz harika bir tat.

Dim Sum

Din Sum, Hong Kong’tan ayrılmadan önce mutlaka denenmesi gereken bir lezzet. Aynı zamanda bir çeşit meze olsa da, kimi zaman ana yemek olarak da tüketilebiliyor. İçi çeşitli malzemelerle doldurulmuş hamur, topçuklara dönüştürülüyor. Daha çok bizdeki mantıya da benziyor diyebiliriz. Ancak bazı restoranlar tarafından, Dim Sum, mozarellalı, çikolatalı olarak hazırlanarak tatlı çeşidine de dönüştürebiliyor.

Tavuk Bacağı

Asya halkı, yemeklere düşkünlükleri ile bilinirler. Bununla birlikte, yemeklerden önce, bizdeki ana yemek olarak yenilecek yemeği, başlangıç olarak tüketebilirler. Tavuk bacağı da bunlardan bir tanesi. Hong Kong’ta oldukça sık tüketilen bu yemek, ana yemeğe başlamadan önce yenilir.

Çay

Sütlüsü de oldukça sık tüketilen çay, Çin için inanılmaz bir öneme sahip. Yemeklerden önce veya yanında, özellikle yeşil çay mutlaka ikram edilir. Hatta öyledir ki sadece çay üzerine kurulmuş mekanlar da sık sık karşınıza çıkacaktır. Çay seramonilerine tanık olmadan, şehirden ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Bu alışkanlık daha çok, İngiltere’nin sömürü döneminde gelmiştir.

Sushi

Asya mutfağının olmazsa olmaz lezzeti sushi.. Pirinç ve çiğ balıktan yapılan bu karışım, Hong Kong için çok önemli bir yiyecektir. Ülküde oldukça sık tüketilir. Ayrıda burada sushi yemek, bir o kadar ucuz ve ekonomiktir.