Kıbrıs’ta Ne Yenir Ne İçilir?

tarafından
169
Kıbrıs’ta Ne Yenir Ne İçilir?

Yavru vatan Kıbrıs’a ülkemizden çok sayıda insan ziyarete gider. Kimi aileler askerlik görevini yapan çocuklarını ziyaret etmek, kimi gençler ise eğlence aktivitelerinin yoğunluğu ya da eğitim amacıyla burada bulunabilmektedir. Şehre gitmeden önce orada ne yenilir ne içilir bunları kapsamlı bir şekilde araştırmak gerekir. Aslında ne yenilir ne içilir noktasında çok da zorlanılacak bir ülke değil. Sonuçta adından da anlaşılacağı üzere yavru vatan, kültürel olarak Türkiye’ye oldukça yakın, benzer mutfak özelliklerine sahip. Buna rağmen mutfak açısından kendilerine has bazı lezzet durakları vardır.

Kıbrıs Yemekleri

Kıbrıs’a gidenlerin mutlaka yemesi gereken yiyeceklerin başında Hellim gelir. Bu bölgenin en popüler besinlerinden biri olan Hellim, aslında bir peynir türünü ifade eder. Ülkemizde de bazı bölgelerde Hellim peyniriyle karşılaşmak mümkündür; ancak Kıbrıs’ta Hellim peynirini bulmak çok daha kolay olacaktır.

Bunun dışında Ada ülkesine ait Kıbrıs Köftesi de öne çıkan lezzetler arasındadır. Sevilen lezzetler arasında fırında tava, Zülbiye tatlısı, şeftali Kebabı gibi lezzetleri sıralamak mümkündür. Şeftali kebabıyla Şehir içinde birçok yerde karşılaşılabilir. Maydanoz ve soğanın süs olarak bulunduğu servisin ana yemeğini koyun eti oluşturur. Salata olarak semizotu salatası ülkede çok popülerdir. Ülkemizde de çok sevilen Katmer burada biraz daha farklı şekilde hazırlanılıyor.  Bu arada Zülbiye Tatlısının içinde keçiboynuzu pekmezi olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu tatlının adı bazı yörelerde daha farklı şekilde söylenebilir.