İskenderiye Gezi Rehberi

tarafından
192
İskenderiye Gezi Rehberi

İskenderiye gezi rehberi yazımızda, İskenderiye ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Yıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış yer olan İskenderiye, tarihi kalıntıları ile ziyaretçilerin dikkatini çeken bir yerdir.

Yaz aylarında gidilmesi önerilen yerlerden bir tanesi İskenderiye olmaktadır. İskenderiye kış aylarında çok yağış alan bir yer olsa da yaz aylarında denizden esen meltemler insanları serinletmektedir. Seyahat yapmadan önce gezi defterinize not etmeniz gereken yerlerden birisi olan İskenderiye tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Komşu ülkelerden de binlerce kişinin ziyarete geldiği şehirde tarihi kalıntıların yoğun ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Son zamanlarda siyasi olaylardan kaynaklı Mısır genelinde yükselen otel fiyatları sebebiyle İskenderiye de turizm açısından olumsuz etkilenmiştir. Ancak bu duruma el atılmış ve otel fiyatlarında düşüş gerçekleştirilmiştir. Şehirde uygun fiyatlı otellerin dışında lüks ve konfor seviyesi yüksek otellerde bulunmaktadır. Bu otellerde en çok sahil kenarında yer almaktadır. Belirtmemiz gerekir ki her seyahat öncesi olduğu gibi gideceğiniz yerde konaklayacağınız otellerle erken rezervasyon için iletişime geçmelisiniz.

Medeniyetlerden kalan tarihi kalıntılara bakacak olursak karşımıza ilk olarak Pompey’in sütunu çıkmaktadır.

Pompey’in Sütunu

Pompey’in bir tarihi eserdir. Sütun tam olarak 25 metre olmaktadır. 297 yılında İmparator olan Diocletian için yapılmıştır. Anıt Roma dönemine ait olmaktadır. Turistler tarafından ilgi gören anıt çevresinde aslan heykelleri ve taş yapıtlar bulunmaktadır.

Montazah Sarayı

Montazah Sarayı dikkat çekici bir saraydır. Saray, Abbas Hilmi Paşa tarafından 1892 yılında yaptırılmıştır. Sarayın haremlik ve selamlık bölümleri bulunmaktadır. Şuan tarihi bir müze olarak sergilenen sarayın selamlık kısmına otel oluşturulmuştur. Tarihi kalıntılar ise otelin üst kısmında ziyaretçilere sergilenmektedir.

Kayıtbay Kalesi

İskenderiye Fenerinin yer aldığı Faros Adasına yapılmış olan kale, 1404 yılında oluşturulmuştur. Sonraki yıllarda kalesinin büyük bir kısmı yıkılmıştır. Ancak 1984 yılında kalesinin % 90′ lık bölümü restore edilmiştir.

İskenderiye Kütüphanesi

M.Ö 3. yüzyılın başlarında hanedanlar tarafından kurulmuş antik bir kütüphanedir. Önemli eserlerden olan bu kütüphane insanlık içinde önem arz eden bir yapı olarak nitelendiriliyor.

İskenderiye Limanı

Şehrin limanı da gezip görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.