Gezilecek Yerler: Bratislava

tarafından
202
Gezilecek Yerler: Bratislava

En küçük dünya ülkelerinden olan Slovakya’nın, başkenti olan Bratislava, en ekonomik Avrupa şehirlerinden birisidir. Slovakya’nın konum olarak; Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Ukrayna ile sınırları olmasıyla; Bratislava da son yıllarda, gezginler için sıkça uğranılan bir rota olmuştur.

Tuna ve Morava Nehirlerinin sularıyla bereketlenen Balkan şehirlerinden olan Bratislava; özellikle Budapeşte, Viyana ve Prag yolcularının soluklandığı bir durak noktasıdır. Yeni keşfedilmeye başlanmış birçok doğal güzelliği ve mimariyi barındıran Bratislava; Avrupa’da en ekonomik tatil yapılabilecek şehirlerden olmasıyla da son zamanlarda özellikle de Avrupalı turistlerce popülerliğini artırmıştır.

Bratislava, çok küçük bir şehir olduğu için gerek şehir içi gerekse şehirler arası ulaşımı çok caziptir. Şehir planlamasının düzenli oluşuyla her yere yürüyerek çok rahat ulaşılmaktadır.

Bratislava’da, diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi nehrin maviliği; tarihi ve modern dokuyu ikiye bölüp, ihtişamlı köprülerle birleştiriyor. Bu şirin şehir; nostaljik ve renkli sokaklarıyla keyifli bir gezintiye çağırıyor…

Bu mükemmel şehri gezmek için Bratislava uçak bileti almanız yeterli olacaktır.

Bratislava’da Gezilecek Yerler

Bratislava Kalesi

Karpat ve Alp Dağları arasında bulunan Bratislava Kalesi, tarihte önemli bir yere sahip. 4 adet kule olan kalede; Tarih ve Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Müze, Slovakya tarihine ait arkeolojik buluntular, heykeller ve birçok objeye tanıklık etmektedir. Kaleden şehrin manzarasını izlemek de keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

UFO Köprüsü

Bratislava Kalesi’nin alt kısmı olan Old Town bölümünün önemli kısmını oluşturan UFO Köprüsü, Slovakya’nın en iyi 20. yüzyıl mimarisi olarak anılıyor. 95 metre yüksekliğindeki bu köprünün üst kısmında yer alan uçan daire şeklindeki yapıda, Bratislava’nın en meşhur restoranı ve gözlem güvertesi yer almaktadır.

Hrad Devín Kalesi

Slovakya ve Avusturya sınırında bulunan bu kale, Tuna ve Morava nehirlerinin birleştiği bir noktaya inşa edilmiş oluşuyla, görsel bir ayrıcalık sunuyor. Tarihte, Macar krallarının geçit olarak kullandığı bu kale, geçmiş zamana kısa bir yolculuk yapmanızı sağlayacak.

Apollo Köprüsü

Bratislava’nın; 854 metre uzunluğundaki bu modern tasarımlı köprüsü, 2005 yılında inşa edilmiştir. Yayalar ve taşıtlar için yollar sunan bu köprü, Starý ve Pristavný köprülerinin arasına, nehrin tam da daraldığı kısmına inşa edilmesiyle de son derece güzel bir manzara seyri vadediyor. Köprü; adını, 2. Dünya Savaşından önce, şehirde var olan Apollo Petrol Rafinerisinden almıştır.

St. Micheal Gate & Street

Bratislava’nın en renkli sokağı olan St. Micheal, birçok restoran ve ünlü markalara ait mağazalara ev sahipliği yapıyor. Eski yıllarda, şehre ait surların 4 giriş kapısından birisi olarak ayakta kalan St. Micheal Gate, sokağın en görkemli yapısı olarak dikkat çekiyor. Yerden kulesi ile birlikte 51 metre yükseklikte olan bu yapının, kulesindeki müze ziyaretçilerini beklemektedir.

Bratislava Botanik Bahçesi (Botanická Záhrada UK)

Bratislava’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan bu muhteşem bahçe yerleşkesinde; seralar, palmiye evi, kaktüs ve gül çeşitleri, egzotik, tropikal birçok iç ve dış ortam bitkileri ve ağaçlarıyla birlikte özellikle eşsiz orkide koleksiyonları bulunuyor. Bunların dışında; bazalt, traverten, kireçtaşı ve daha birçok kaya türlerinden yapılan bahçeler, Japon bahçesi ve bataklığıyla doğa severleri bekliyor.