Bakü Gezi Rehberi

tarafından
206
Bakü Gezi Rehberi

Bakü gezi rehberi yazımızda, Bakü ile ilgili bir çok soruya yanıt bulabileceksiniz. Hızla büyüyen şehirlerden biri olan Bakü, Azerbaycan tarihi yapılarını ve gelişen kültürel yerlerini sizlerle buluşturuyor.

Azerbaycan’a seyahat edenlerin uğrak noktaları içerisinde yer alan Bakü, eski dönemlere ait tarihi yapıları halen bünyesinde koruyor. Bakü ekonomisine turistlerin sağladığı katkının yanı sıra Bakü- Tiflis- Ceylan boru hattı petrol ihracatına katkı sağlıyor. Liman ticareti ve menkul kıymetler borsası da ülke ekonomisini destekleyen sebeplerdendir.

Bakü’de gezebileceğiniz yerler içerisinde mimari yapıları, tarihi eserleri, denizi, doğası ve eğlence yerleri ilgi görmektedir. Kentte yer alan eski şehir bölgesi ” İçeri Seher ” olarak adlandırılıyor.

Bakü uçak bileti sayfamızdan, en ucuz Bakü uçak bileti fiyatlarını karşılaştırıp, kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bakü’de Gezilecek Yerler

Şirvanşahlar Sarayı

15. yüzyılda Hanedan Şahı İbrahim Halilullah tarafından yapılan görkemli saray, içeri şehir alanında bulunuyor. Sarayın 52 odası vardır. Saray içerisinde şahın ailesine ait olan türbe, hamam, yeraltı deposu ve camisi bulunuyor. Bu yapı oldukça dikkat çekiyor. 1964 yılında müzeye dönüştürülen saray, en çok ziyaret edilen tarihi mimari içerisinde yer alıyor. 2000 yılında tarihi yapı UNESCO Kültür Mirası Listesine dahil edilmiştir.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Azerbaycan’ın kültür mirasına geçecek olan yapı içerisinde; konser salonu, medya merkezi, müze, yapay göl, kullanım alanı, otopark, kafe ve kütüphane bulunuyor. Binanın görünümü ise insanları büyülemeyi başarmış.

Kız Kulesi

Bakü’nün gizemli mimari örneği kız kulesidir. Kule 12. yüzyılda yapılmıştır. Kulenin yüksekliği 28 metredir. Kule sahil parkın yakınında yer alan bir yapıdır.

İçerişehir

12. yüzyıldan kalan surları ile tarih kokan bölge, Bakü’nün eski şehir alanı olarak nitelendiriliyor. Kale, sur ve tarihi birçok yapı buradadır.

Ateşgah

Şehir merkezine 30 kilometre mesafede yer alan Ateşgah, Surakhani kasabasında ziyaretçilerini bekliyor. Aynı zamanda varlığını koruyan 3 Mecusi tapınağından biridir. Tapınak, Nevruz kutlamaları için kullanılmaktadır.