Türkiye’nin En İyi Yürüyüş Parkurları

tarafından
133
Türkiye’nin En İyi Yürüyüş Parkurları

Türkiye, doğal açısından da zengin bir ülke olduğu için yürüyüş yapmayı sevenler için çok farklı alternatifler mevcut. Türkiye’nin en iyi yürüyüş parkurları olarak bilinen yerleri ziyaret ederek, sizler de doğayla baş başa farklı bir gün geçirebilirisiniz. Daha çok trekking olarak bilinen yürüyüş sporunda, son yıllarda ilgi çok daha arttığı için Türkiye de bu özelliği ile daha fazla kişinin dikkatini çekmeyi başarmış durumda.

 

Aladağlar

Özellikle yaz aylarında ziyaret edilmesi gereken bölge,yüksek zirvesi, farklı doğal güzellikleri ile dikkat çekici. Yürüyüş parkuru boyunca şelaleler, farklı bitki örtüsü ve orman hayvanlarını görebilirsiniz.

 

Kaçkarlar

En uzun yürüyüş parkurların da birisi olan Kaçkarlarda genelde haftalık planlar yapılıyor. Uzun yürüyüşler sonrasında kamp yapılarak geçirilen gece sonrasında yeniden parkur dahilinde yola devam ediliyor. Çok zorlu olmasa da başlangıç aşamasındaki kişilerin tercih etmemesi gereken bir bölge.

 

Likya Yolu

Tarihi bir yolculuk yapmak isteyenlerin tek tercihi olan Likya yolu, daha çok turistler tarafından tercih ediliyor. Yaklaşık 500 km’likbir parkur olan bu yürüyüş yolunda, üstelik konaklama alanları da mevcut.

 

Yeşil Kamp

Ağrı yakınlarında yer alan Eli Köyü’ndeki Yeşil Kamp alanı,yürüyüş ve kamp için birebir. Yüksek rakımlı bölgede, üstelik yaylaların yanından geçiliyor. Yerel halkın hoş karşılamaları eşliğinde, Yeşil Kamp bölgesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

 

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon’un en önemli özelliklerinden birisi Türkiye’nin en uzun kanyonu olması. Sık bitki örtüsü ve korunaklı yapısı ile farklı bir yürüyüş keyfi sunan Köprülü Kanyon, üstelik tarihi yapısıyla da dikkat çekiyor

En çok tercih edilen bu bölgelerin yanı sıra kişilerin tercihedebileceği yürüyüş parkurları ise şöyle;

  • Erikli Yaylası
  • Bafa Gölü
  • Ihlara Vadisi
  • Sülüklügöl
  • Bolkar Dağı – Medetsiz