Tel Aviv’de Gezilecek Yerler

Tel Aviv'de Ne Yenilir Ne İçilir

Tel Aviv’de Gezilecek Yerler İsrail’in en gelişmiş şehri Tel Aviv’de modern hayat ve gezilecek birçok yer ile iyi deneyimli bir tatil geçirebilirsiniz.

Tel Aviv, mimari yapıları, eski sokakları, plajları ve sıcak kanlı insanları ile gezi rotanızda mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir. İnsanlar geçirdikleri iç karışıklıklardan dolayı bölgelerine kavuştuktan sonra hayat sevinçlerini tekrar kazanmışlardır. Bu nedenden dolayı insanlara yaşama sevincini yansıtmaktadırlar. Kültürel hayatında gelişmiş olduğu şehirde farklı kültürlere sahip insanları görebilirsiniz. Tel Aviv’in gezip görmeniz gereken yerleri;

1 – Beyaz Kent

Beyaz Kent, 2003 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’dan göç eden mimarlar tarafından kurulmuştur. Bina beyaz, sade, temiz gereksiz süslemelerden arındırılmış şekilde inşa edilmiştir. Beyaz kentte 4000’den fazla Bauhaus tarzında yapı bulunuyor. Mimariler Akdeniz ve çöl iklimine uygun yapılmıştır.

2 – Yahudi Diaspora Müzesi

Müze, Tel Aviv Üniversitesinin içerisinde yer alıyor. 1978 yılında açılan müze, dünya genelinde yenilikçi müzelerden biri olarak görülüyor. Müzenin içerisinde Yahudi halkının 2.600 yıl öncesinden  bugününe dair yaşanmışlıkları anlatılır. 2011 yılında İsrail yetkilileri müzenin büyütülmesi ve yeni teknolojilerle bütünleştirilmesine karar vermiştir.

3 – Old Jaffa ( Eski Yafa )

Yafa ismi İbranicede ” güzellik ” anlamına gelmektedir. Birçok Hıristiyan ve Antik Yunan efsanelerinde anlatılmıştır. Yafa, Mısır ve Fenikeli denizcilerin uğrak noktalarından olan bir liman kentidir. 4.000 yıl öncesinden kurulduğu bilinmektedir. Liman yerinde çeşitli cafe ve restoranlarda bulunmaktadır.

4 – Yarkon Parkı

Tel Aviv’in merkezinde bulunan Yarkon Parkı, her yıl 16 milyon turiste ev sahipliği yapıyor. Parkın içerisinde çim alanları, kuşhane, sportif etkinlikler, su parkı ve yapay göller bulunuyor.

5 – Carmel Market

Tel Aviv’in pazar yeri olan Carmel market, carmel sokağı boyunca kurulur. İnsanlar hem yiyeceklerini hem hediyelik süs eşyalarını bu marketten temin edebilirler.

 

 

Biletmar:
Leave a Comment

Bu site çerezleri kullanmaktadır.